Mesajı Okuyun
Old 28-03-2007, 16:04   #11
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan persona
damak zevki ve hukuk bilinci konusuna tekrar donecek olursak, bu anlamda yukaridaki orneklerime ek olarak japonlari ornek vermek isterim, eger bir japon ascisini yemek yaparken izlerseniz goreceksinizki japon insani yemek olgusunu basit bir sey olarak gormuyor, adeta sanatci gibi ince ince isleyerek mesela bir baligi dilimlere ayiriyor,ve bugun tokyoda bir restorana gittiginizde sadece gunluk baliklarin yendigini goreceksiniz,sabahtan toplanan baliklar bekmeden restoranlara geliyor, cunku japon insani icin pisen yemegin tazeligi cok onemli, sonra donup japonlarin hukuk bilincine baktiginizda yine mukemmellik en azindan ona ulasma konusunda bir arzu goruyorsunuz, bugun japonyada hukukcu olmak icin hayatinizdan bircok seyi feda etmeniz gerekiyor. kurallara uyma konusunu hic bahsetmiyorum.

yani muhtesem damak zevki ve yemek kulturu + gelismis bir hukuk bilinci

ikinci ornekte iskandinav ulkelerini ele aldiginizda , damak zevlerinde az gelismislik ( isvecliler sebzeleri uzun uzun pisirip , guzel soslar hazirlayip yemek yerine cig yemegi tercih ediyorlar , finliler ingililzlerle beraber en kotu yemeklere sahip ulke kabul ediliyor) ama hukuk sistemlerine ve bilinclerine baktiginizda, bu konuda dunyanin en ileri ulkeleri arasindalar,..
yani zayif bir damak zevki(gerci bu kavram insanlara gire degisir ama benim gorusum) ,gelismemis bir yemek kulturu + gelismis bir hukuk kulturu

bu gibi ornekler inanin ustadim cogaltilabilir, uzgunum ama en basit anlamda bana gore boyle bir baglanti yok

1-Toplumdan topluma değişen değerleri yazınız?
2-Bir kez alışıldı mı vazgeçilmeyen değerleri yazınız?
3-Zorlukla değiştirilen alışkanlıkları yazınız?
4-Zırt/bırt değişmesini istemediğimiz değerleri yazınız?
Bunların hepsini DEĞİŞEN DEĞERLER VE DEĞİŞMEYEN DEĞERLER(EVRENSEL) BAŞLIĞI ALTINDA TOPLAYINIZ.

Bu futbol maçımızda ben topu size attım, karşı kaleye gol atacaksınız bizim kaleye değil üstadım. Buyrun yukarıdaki önermelerle hangi kaleye gol atacaksınız görmek istiyorum ben.(Osmanlıdaki bir fes değişimi ile matbaanın ülkeye geç gelişi göz önüne alınabilir bir ipucu olarak verilir-ayrıca benim bir üst örnekteki sinema kafeteryasında alışkanlığım dışı yemek anlayışı da örnektir)

SAYGILARIMLA
(kendime notum: somutun örnekleri, akıl varlıkları örnekleri)