Mesajı Okuyun
Old 05-01-2007, 22:08   #5
Kemal Yıldırım

Yalnız verilen örnek pek mantıklı ve konuya uygun gelmedi. Örnekte zaten hapis cezası zaten kişinin belirtilen cezası, kesin bir cezadır. Bunun yerine kişinin 11 yıl hapiste kalması gibi bir durum olmamıştır. Böyle bir durumda bu bir yıl için tazminat talep edilebilir. Affedilmesi durumunda kaldığı süre için tazminat talep edemez. O süre zaten kişinin hapiste kalması gereken süre dahilindedir.

Telekom durumu ileilgili bilgim yok ama bana öyle geldi sormak istedim:Matıklı olan ve hukuka da uygun olan fazla ödenen kısmın geri alınabilmesi değil midir?

Ben vergi hukukundan bir örnek vereyim: Tarh zamanaşımı dolmasına rağmen kişi vergi burcunu ödemişse, sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre geri alamayacaktır. Ne dava yoluyla geri alınabilir, ne de vergi dairesinden istenebilir. Fakat düşününki zamanaşımı dolmamış bir vergi borucunuz cezalarla birlikte 100 YTL olmasına rağmen siz 150 YTL ödeme yapıyorsunuz. Ödenen fazla kısım geri alınamayacak mıdır?

Yapılan açıklamalar Telekom sözleşmesinde bulunan hüküm gereği olduğunu düşünelim. Yani Telekomla yapılan sözleşmede ödenen fazla kısımlar için geri ödeme yapılamaz deniliyor. Sizce de bu durumda sözleşme hukuka ve ahlaka aykırılık teşkil etmez mi? Sonuçta hakkınız olandan fazlasını alıyorsunuz, ve geri ödemiyorsunuz fazla ksımı.

Sayglıar...