Mesajı Okuyun
Old 04-04-2009, 21:47   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan ibrahimkovanci
...1) icra dairelerinde dik duruşunu koruyabilen
2) hacze çıkmış yanına kolluk almış ve kolluğa kıyak yapmamış olan
3) tahsil ettiği parayı tamı tamına noksansız alan, icra dairesine harc vs yatırırken parayı tamı tamına ödeyen....

Bence sorunuzun asıl muhatabı avukatlar değil, icra dairesi personelleri...(Gerçi bu konuda da uygulamada rivayetler muhtelif: "Yumurta mı tavuktan çıktı , tavuk mu yumurtadan çıktı"... mealinde.)

Neden derseniz; "Dik duruşu koruyabilmek(?)" için; bir taarruz/saldırı olması gerekir. Saldırı yoksa "dik" duruşa gerek yoktur, durduğunuz gibi durmanız yeterli olur. Saldırı varsa, dik duruşlarınız işe yaramaz. Dik durmaya devam edebilirsiniz tabii de, bu örnekte "Yeldeğirmeni-Donkişot" meseli kuvvet kazanır: Netice ekseriyetle, "Diklikle" suçlanmanız ve genele teşmil biçimde kabul de görmesi ile sonuçlanır.

2.sorunuza yanıtım, yine "İcra dairesi personelinin duruşuyla" şeklinde olacaktır. Vaktiyle İzmir icra dairelerinden çıktığım bir haciz sırasında yaşadıklarım, en güzel örneğidir. Bir başka sefere anlatırım.

3.sorunuza yanıtım da, 2.sorunuza yanıtımla bire bir olacak...

1996 yılından bu yana kendi işimi yapıyorum ve tereddütsüz söyleyebilirim ki, ilk kez "Adil bir ortamda" mesleğimi sürdürüyorum. Sorularınıza, yaşanmışlığın sabitleriyle yanıt verebiliyor olmaktan ötürü, bugün nihayet, mutluyum.

Saygılarımla...