Mesajı Okuyun
Old 14-03-2015, 18:28   #7
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Av. Murat ÇETİN
Şöyle somutlaştırırsak:
Davacının 3.000 TL ücretle 2 yıldır davalı işverenlikte çalıştığı,ücretlerinin çoğunu alamadığını belirtmiş olmasına rağmen -fazlaya ilişkin haklarını saklı ttutmadan ücret, fazla çalışma, kıdem tazminatı olarak toplam bin TL talep ediyorsa burada kısmi dava vardır diyebilir miyiz? Yoksa açıkça kısmi dava ibaresini arayacak mıyız?

İşçilik alacaklarına ilişkin bu davada talebin kısmi olduğunu kabul etmek gerekir. İşçi kıdem tazminatım ödendi demiyor, kalanından feragat ediyorum demiyor (109/3), ücretlerimin (maaş ve fazla çalışma) çoğu ödenmedi diyor; bu durumda davanın kısmi olduğunun kabulü gerekir. Aksi hayatın olağan akışına terstir. Daraltıcı ve hak kaybına yönelik yorum yapılamaz diye düşünüyorum.

Mahkeme sizden taleplerinizi maddi olarak hangi alacak için ne kadar istiyorsunuz diye somutlaştırmanızı da isteyecektir. Bu noktada şimdilik veya fazlaya ilişkin haklarımız sakla kalmak üzere veya dava dilekçesinden de anlaşılacağı üzere kısmi olarak ibareleriyle bir dilekçe vermek yararlı olabilir. Ya da davayı ıslahla kısmi dava haline dönüştürüp bilirkişi raporu gelince ek dava açılabilir.

109/3'ü somut örnekte işletmeyecek de nerede işletecek..Davanız HMK. sonrası açılmışsa 109/3 gereği davanız kısmi davadır. Diye düşünüyorum. [Ancak Yargıtayın ille de fazlaya ilişkin hakkın saklı tutulması veya şimdilik kelimelerini aradığını görüyorum. HGK 2013/9-2190 Esas 2014- 4 Karar.]

Saygılarımla,