Mesajı Okuyun
Old 01-04-2010, 14:16   #9
Göktürk

Merhaba,
Adli müzaheret talebinde bulunacağımız bir dava ile ilgili araştırma yaparken bu konuya rastladım.
Öncelikle Özgür ODABAŞ'a tecrübelerini paylaştığı için teşekkür ediyorum.
Belki konunun tartışıldığı uzun süre sonra cevap yazıyorum ama en azından meslektaşlarımız için bir rehber olabileceğini düşünüyorum.

Adli müzaheret talebi ile adli yardım talebi arasında fark olduğunu hepiniz biliyorsunuz.
Davanın açılma aşamasında, müvekkilin talebi dava giderlerini ödeyebileceği ancak avukatlık giderleri için destek alma isteği ile adli yardım bürosuna sunulursa bu durumda avukatlık ücreti adli yardım bürosu tarafından karşılacaktır.
Bu konu ile ilgili usul; Avukatlık Kanunu m.181'de açık olarak düzenlendiği gibi TBB'nce hazılanan Adli Yardım Yönetmeliği'nde de özel olarak ele alınmıştır.

Ancak dava açacak kişi talebinde, avukatlık giderleri ile birlikte dava giderlerini de karşılayamacağını belirtiliyor ve HUMK m.465-472 arasında düzenlenen belgeler sağlanabiliyorsa bu durumda adli yardım müessesesinin üzerine bir de adli müzaheret müessesesi eklenmektedir.

Bu durumda adli müzaheret talebinde bulucak kişi öncelikle Adli yardım başvurusunda bulunacak, bunun kabulü ile ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanma hakkını elde eden kişiye yargılama giderlerini karşılayıp karşılayamayacağı sorulacaktır. Karşılayamayacağını beyan ederse yukarıdaki cevaplarda tecrübelerin aktarıldığı gibi işlemlere başlanacak ve talebin kabulü halinde bütün masraflardan muaf olarak davanın devamı sağlanacaktır.

Genel olarak Adli Müzaheret'ten yaralanma şartları:
1- Fakirlik
2- Haklılık (Tam olarak ispat beklenmiyor, ihtiyati tedbir talebinde olduğu gibi makul bir haklılık oranı ve ispat yeterli olacaktır.)

Adli Müzaheret şunları içerir:
1- Yapılacak her türlü yargılama giderinden geçici muafiyet,
2- Tanık ve bilirkişi giderlerinin Devletçe avans olarak verilmesi (Buna DNA testi de dahil oluyor)
3- Yargılama giderleri için teminat göstermeden ayrık tutulmak,
4- Tebligat ücret ve giderlerinin ertelenmesi,
5- Davanın vekil ile takibi gerektiği takdirde, ücreti daha sonra verilmek üzere avukat görevlendirilmesi,
6- İcra dairelerince alınan tüm harçların ertelenmesi,
7- Tüm pul resimlerinden geçici muafiyet,
8- Notelerin düzenleyecekleri tüm belge ce örneklerin har. ve resimlerinden geçici muafiyet.

* Buradaki muafiyet şeklinin geçici olması, davanın kaybı halinde "Haklılık" ön şartının kaybolması nedeniyle tüm yargılama giderlerinin davacı tarafa yükletilebileceği ihtimalinden ileri gelmektedir.

Stj.Av.Göktürk ÖZDOĞAN