Mesajı Okuyun
Old 23-08-2010, 23:02   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Emin ERKILIÇ
Öncelikle herkese iyi geceler ve hayırlı ramazanlar.

Birden fazla sermaye şirketinde ortaklığı bulunan gerçek kişi bu şirketlerde yüzde 50'den daha fazla hisse sahibi ise ve kamu ihalelerine bu şirketler girmişse Kamu ihale kanunu ve Türk ceza kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince sorumluluk almış olur mu ? Başka bir deyişle böyle bir eylemin mevzuata aykırılığı söz konusu mudur ? Konunun teknik olması sebebiyle sorularımın çok açık olmadığının farkındayım ancak araştırmama rağmen sağlıklı bir bilgi edinemedim. Daha somut olarak sormak gerekirse ;

A A.Ş'nde yüzde 51 ortaklığı bulunan ve yine B A.Ş'ne de yüzde 60 ortak olan Ali Bey'e kamu ihalesine iki şirketin de katılması dolayısıyla ne gibi bir cezai sorumluluk atfedilebilir? ve ayrıca hisseleri yüzde 40 ve 35 olsaydı durumda bir değişiklik olur muydu ?

Konuyla ilgili Kamu İhale Kanunu ve İhaleye Fesat karıştırma suçları açısından değerlendirme yapılsa ne gibi bir sonuca ulaşılabilir ?

Herkese şimdideden teşekkür ediyor ve yeterli açıklama yapamadı isem özür diliyorum

İyi geceler.

Sayın Emin ERKILIÇ,

Ortağın yasaklılık durumu mu söz konusu?

Veya 5237 S.K. m.235/2 (a)4-d:"İhaleye katılmak isteyen veya katılan kişilerin ihale şartlarını ve özellikle fiyatı etkilemek için aralarında açık veya gizli anlaşma yapmaları." iddiası mı var?

Veya 4734 S.K. m.11: "...İhale konusu işin danışmanlık hizmetlerini yapan yükleniciler bu işin ihalesine katılamazlar. Aynı şekilde, ihale konusu işin yüklenicileri de o işin danışmanlık hizmeti ihalelerine katılamazlar. Bu yasaklar, bunların ortaklık ve yönetim ilişkisi olan şirketleri ile bu şirketlerin sermayesinin yarısından fazlasına sahip oldukları şirketleri için de geçerlidir..." gibi bir durum mu söz konusu?

Veya 4734 S.K. m.17/d ye ilişkin bir husus mu var?

Veya?

Saygılar...