Mesajı Okuyun
Old 19-01-2007, 03:02   #4
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan av.nadireoksuz

Bir ücreti vekalet sözleşmesi yaptım. sözleşmede vekalet ücretini tespit ettim. bir miktarının peşin olduğunu kalan kısmın ödemesinin ise " dosyanın tahsilinde "olacağını belirttim.
müvekkil yapılan takibi sonuçsuz bırakacak şekilde dosyadaki haczi kaldırıp ( üstelik 1. satış günün hemen ertesi ) gayrimenkulü tapudan kendi adına tescil ettirdi. ve dosyayı kapattı. sözleşmeyi icra takibine konu ettim tabii itiraz geldi. itirazın kaldıırlması davası sırasında dosya bilirkişiye gitti. bilirkşinin şöyle bir yorumu var: " sözleşmede müvekkilden alınması kararlaştırılan vekalet ücretine ait bu hüküm geçersizdir. çünkü; avukatlık kamu mesleğidir. ve tahsilatı üstlenmek kamu mesleği ile bağdaşmaz. o nedenle asagari ücret tarifesinde yer alan ücret istenilebilir." demektedir.
Sayın meslektaşım,
Bilirkişinin kullandığı cümle kendi içinde doğrudur. Çünkü, avukatlık mesleği, belirli bir sonucu yüklenmeyi yasaklamış ve bu işi yapanlar avukat değil, müteahhit başka deyimle YÜKLENİCİ mesleğinden olanlardır.

Sizin olayınıza gelince:
Sözleşmede ücret ödenmesi yasada peşin olacağı belirtilmiş ise de, bunun dışında sözleşilebileceğine izin veren 1136 s. Av.Y. uyarınca peşin yerine bölümlü ödemeler kararlaştırılması yasaya uygun sayılır.

Çözülmesi gereken sorun; son bölümün ödenme zamanı olarak "dosyanın tahsilinde" deyimine hangi anlam yükleneceği konusundadır.
Eğer bu deyim, aynı zamanda avukatın "dosya alacağını tahsil etme yükümlülüğünü içerir" denilecek olursa; bu yasaktır.
Eğer bu deyim, dosya alacağını tahsil etme yükümünü değil, "yalnızca, son bölümün ödeme zamanının dosya tahsil zamanına bağlı olarak belirlenmesini gösterir" denilecek olursa, bu durumda sözleşme yasaya uygun sayılmalıdır.
Borçlu vekiledenin her ne kadar dosya alacağını dosya üzerinden almamış gözükerek hacizli taşınmazı (tahminimce satın alma yoluyla) elde etmiş olması avukatın ücret alacağı bakımından "dosya alacağı uğruna alacak tahsil edilmiş" sayılmalı ve avukatın ücret alacağının güncel olduğu kabul edilebilmelidir.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
İstanbul Barosu Avukat Hakları Merkezi
Yürütme Kurulu Üyesi