Mesajı Okuyun
Old 18-01-2007, 13:20   #1
av.nadireoksuz

Karar Vekalet Ücretinde Bakiye Için Ödeme Zamanı Dosyanın Tahsili Olarak Belirlenebilir mi

selam. Çok acil olarak bir bilgiye ihtiyacım var. yardımlarınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.
Bir ücreti vekalet sözleşmesi yaptım. sözleşmede vekalet ücretini tespit ettim. bir miktarının peşin olduğunu kalan kısmın ödemesinin ise " dosyanın tahsilinde "olacağını belirttim.
müvekkil yapılan takibi sonuçsuz bırakacak şekilde dosyadaki haczi kaldırıp ( üstelik 1. satış günün hemen ertesi ) gayrimenkulü tapudan kendi adına tescil ettirdi. ve dosyayı kapattı. sözleşmeyi icra takibine konu ettim tabii itiraz geldi. itirazın kaldıırlması davası sırasında dosya bilirkişiye gitti. bilirkşinin şöyle bir yorumu var: " sözleşmede müvekkilden alınmasıkararlaştırılan vekalet ücretine ait bu hüküm geçersizdir. çünkü; avukatlık kamu mesleğidir. ve tahsilatı üstlenmek kamu mesleği ile bağdaşmaz. o nedenle asagari ücret tarifesinde yer alan ücret istenilebilir." demektedir.
Bilirkişinin bu yorumunu tartışmak istiyorum. Benim buardaki amacım tahsilatı üstlenmek değil bakiye ücret için ödeme zamanı tespit etmekt. saygı ile.