Mesajı Okuyun
Old 12-07-2007, 17:40   #19
Av.Zafer Erman

Alıntı:
Yazan Adalet Bakanı
merhabalar, sitede araştırmama rağmen bulamadım ve buraya yazmaya karar verdim acilen yardımlarınızı bekliyorum.

müvekkil, 1973 tarihinde SSK'lı olmuş, bir müddet çalışmış, 1985 yılında ise Bağ-kur'lu olmuş 2 yıldan sonra da tekrar ssk lı olarak çalışmaya başlamış. 1988 yılından itibaren de ssklı.

emekli olmak için sskya başvurmuş ancak olamazsın demişler. ba-kur'a gitmiş borcun var öde demişler. müvekkil de 10.840 lira para yatırmış. dekontta 5458 sayılı yasaya atıf yapılmış ve borcu bitmiştir yazıyor.

son durumda müvekkil ssk'dan emekli olmak istiyor. normalde bu tür davalar almam. çünkü bilgim pek yok ama müvekkil aynı zamanda akraba olunca almak zorunda kaldım. bilenlere sordum kimisi dava açmana gerek yok çünkü çakışma yok SSK'ya dilekçe yazarak halledebilirsin dedi kimisi dava açmadan olmaz dedi davanın konusu ile ilgili de değişik fikirler var.

zaten pek bilmiyordum iyice kafam karıştı. bu konuda yardımcı olabilecek meslektaşlarım var ise yardımlarını esirgememelerini temenni ediyorum.

şimdiden herkese teşekkürler.

iyi çalışmalar

Sayın Meslektaşım;

Akrabanız Bağ-Kur'dan alacağınızı ekstra ile SSK'ya müracaat edecek. Ya da çakışma olmadığı için SSK'dan birleştirme talep edebilir. Aslında dava açmaya gerek olmayan bir durum. Ama talebinizin reddi halinde de emekli olduğunun tespiti istemi ile dava açabilirsiniz. Ben öyle yapıyorum.(Prim yatırma gün sayısı ile yaş durumuna bakmak gerekir tabi ki.)