Mesajı Okuyun
Old 13-12-2008, 16:52   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan Direk Tahliye Davası Nasıl Açılır?

Sayın Meslektaşlar;

Durumla ilgili araştırmalar yaptığımda icra yolu ile de olsun dava yolu ile de olsun tahliye davası açabilmek için öncelikle kiracıya bir ihtar çekilmesi (haklı iki ihtar ya da duruma göre tek ihtar) ve bir müddet verilerek birikmiş kira paralarının ödenmesi ya da sözleşmeye aykırı bir durum var ise bu aykırılığın giderilmesi isteniyor.

Benim müvekkilim direk taşınmazın tahliyesini istiyor; ve durum şöyle ki kiracı zaten önceki kiraları da hemen hemen hiç zamanında yatırmadığı gibi son 3 aydır da kira yatırmıyormuş en son kendisine haziran ayında ihtar çekilmiş ve müvekkilim birikmiş kira alacakları da önemli değil tahsil edilse de olur ben başta taşınmazın tahliyesini istiyorum der.

Ayrıca kira kontratındaki husui şartlar bölümünde de "aynı dönem içerisinde kira bedelinin iki ay ödenmemesi halinde; ödenmeyen aydan; dönem kirasının sonuna kadar olan kira bedelleri muacceliyet kesbedeceği gibi bu hal taşınmazın tahliyesi sebebidir" yazmaktadır.

Bu durumda ben bu şart dayanarak son 3 ay içinde kiranın ödenmediğini ispat eden belgeler ile direk tahliye davası açabilir miyim yoksa yine bir ihtar çekmem mi lazım??

Yani kısacası direk tahliye istemenin veya dava açabilmenin bir yolu var mı?

Cehaletimi bağışlayın konu biraz karışık olduğu için işin içinden çıkamadım...

Değerlendirmelerinizi ve cevaplarınızı bekliyorum...