Mesajı Okuyun
Old 29-03-2007, 22:03   #1
Adalet Bakanı

Varsayılan Stajyer Avukat

Benim merak ettiğim bir husus var. aşağıda vermiş olduğum madde gereği Stajyer "avukat yanında staja başladıktan sonra" avukatın yazılı muvafakati ile ... sayılan işleri yürütebilir. öncelikle burada bahsedilen "avukat" yanında staj yapılan "avukat" mıdır? yoksa başka bir avukat da olabilir mi?

STAJYERLERİN YAPABİLECEĞİ İŞLER
Madde 26 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/15. md.)
Stajyerler, avukat yanında staja başladıktan sonra, avukatın yazılı muvafakati ile ve onun gözetimi ve sorumluluğu altında, sulh hukuk mahkemeleri, sulh ceza mahkemeleri ile icra tetkik mercilerinde avukatın takip ettiği dava ve işlerle ilgili duruşmalara girebilir ve icra müdürlüklerindeki işleri yürütebilirler.
Bu yetki, staj bitim belgesinin verilmesi veya staj listesinden silinme ile sona erer.

madde metninde "yanında staj yapılan" avukatın muvafakati denilmemiştir. hükmün lafzına bu kadar bağlı kalmak yanlış olabilir. Ancak;

STAJIN YAPILMASI VE STAJİYERİN ÖDEVLERİ:
Madde 23 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/13. md.)
.....
"Stajyer, avukatla birlikte duruşmalara girmek, avukatın mahkemeler ve idari makamlardaki işlerini yapmak, dava dosyaları ve yazışmaları düzenlemek, baroca düzenlenen eğitim çalışmalarına katılmak, baro yönetim kurulunca verilen ve yönetmelikte gösterilecek diğer ödevleri yerine getirmekle yükümlüdür. Stajyerler, meslek kurallarına ve yönetmeliklerde belirlenen esaslara uymak zorundadırlar."

Bu hükümde stajyerin ödevlerinden bahsedilmektedir. Nitekim madde başlığı da bu yöndedir. bu hükümde zikredilenler ödev olarak nitelendirilirken, yukarıdaki 26. maddede belli bazı mahkemelerde duruşmalara girilebileceği ve icra müdürlüklerindeki işlerin takibinin yapılabilebiceğinden bahsedilmektedir.

Bu nedenle avukatın yazılı muvafakati bahsinde geçen "avukatın" yanında staj yapılan avukat ile sınırlı olmadığı kanaatindeyim.

Son durumda benim anladığım, 23. maddede sayılanlar yanında staj yapılan avukat ile yapılır ve bu yapılanlar ödevdir. 26. maddedeki, durumda ise stajyer artık yarı avukat sayılır ve bu nedenle belli bazı mahkemelerde duruşmalara girebilir. bunu da avukatın yazılı muvafakati ile yapar. bu avukatın kim olduğu da önemli değildir. önemli olan avukat olmasıdır.

Son olarak, eğer ben yanlış düşünüp yanlış yorumluyor isem ve stajyer de yanında staj yapılan avukatın değil de başka bir avukatın yazılı muvafakati ile örneğin icra müdürlüklerindeki işleri takip ederse bunun yaptırımı ne olur? ( hem muvafakat veren avukat bakımından hem de stajyer bakımından )