Mesajı Okuyun
Old 18-04-2007, 12:41   #9
Armağan Konyalı

Sayın hidayet

BK 117 her türlü sözleşmedeki borçluların edimi hakkında bir madde.
BK 370 ise istisna (eser) sözleşmeleri için konmuş daha özel bir madde ve hükümleri (nedense) BK.117'den değişik. BK 370 yükleniciye daha fazla hak tanıyor.

Buna karşın istisna sözleşmeleri konusunda BK 117.maddesine göre verilmiş Yargıtay Kararları var. Beni tereddüde düşüren bu Yargıtay kararları nedeniyle soruyu sorma gereği doğdu.

Acaba hangi durumlar BK 370 deki ifadeyle "iş sahibi nezdinde zuhur eden kaza" kapsamına girer?

BK 370.maddesinin 1.fıkrasında da KUSUR aranmıyor. BK 370- "Taahhüt olunan şeyin yapılması iş sahibi nezdinde zuhur eden bir kaza yüzünden mümkün olamıyorsa müteahhit yaptığı işin kıymetini ve bu kıymette dahil olmıyan masrafını alır"

Olayımızdaki inşaata izin verilmeme durumu "iş sahibi nezdinde zuhur eden kaza" kapsamında mı? Bu sorunun yanıtına bazı yazarlar "EVET; KAPSAMINDA ve BK 370 uygulanmalı " diye yanıt veriyor.

Ama bu bazı yazarlar haklıysa Yargıtay nasıl olup da istisna sözleşmelerinde BK 117 uyguluyor? Demek ki Yargıtay'ın "iş sahibi nezdinde zuhur eden kaza" tanımı farklı.

Özetle, kararımı Yargıtay kararlarının tersine BK 370. maddesinin uygulanması gerektiği yolunda verdim ama tereddüdüm sürmekte. Her an karar değiştirmeye hazırım.

Saygılarımla