Mesajı Okuyun
Old 04-02-2007, 04:44   #3
Cest la vie

Mutlu Sen kimle pazarliga oturdugunu saniyorsun bre Amerikali!

Derse kisa bir giristen sonra vakit kaybetmeden ilk muzakere ile basladik. Herkes 2'serli eslestirilmisti. Ilk muzakere oldugu icin konu cok basitti: Yatak somyalari satan bir firma ile, magazasinda bu somyalardan satmak icin bu firmaya gelen bir alicinin pazarligi.

Eslestirildigim kisi sansima Amerikali cikti(oysa Cinli ve Hintli secenekleri de vardi ). Ilk basta partnerimi gorunce 'eyvah Ahu ayvayi yedin, karsindakinin anadilinde pazarlik yapacaksin, hadi kolay gele' dedim icimden ve telaslandim. Oysa genetik mirasimi unutmusum!!! Degil konustugun ikinci dilde, konusacak hic ortak bir dilin olmasa bile pazarlik yapabilecek hucrelerin damarlarimda gezdigini hic hesaba katmadan panik yapmisim!

Satici gorevindeydim. Daha once baskasi icin yapmis, ancak yaptigim hatadan dolayi elimde kalmis normalden buyuk somyalari aliciya kakalamaya calisacaktim. (Bu arada her ikimize de farkli bilgiler iceren -yani herkesin kendi zayif noktasini anlatan kagitlar verilmis ve bir anlasma saglayip, en yararimiza sekilde bir sozlesme yapmamiz istenmisti) Yarim saatimiz vardi. Cikip, gorusup, anlasip gelip imzaladigimiz sozlesmeyi hocaya verecektik.

Neyse sevgili partnerimle birlikte bir yere gidip once kendi bilgilerimizi okuduk. Sonra hadi baslayalim dedik. Ben iki arkadas gibi oturup bir sozlesme yapacagimizi sanmistim ama cocuk basladi "merhaba, ben bilmemne magazalari temsilcisi falan filan" demeye. Etrafta ikimizden baska kimse yoktu, ne kadar ciddiye almisti oyle! Icimden eh, iyi sen bilirsin deyip ben de basladim onun dilinden konusmaya "merhaba, hosgeldiniz. oncelikle size kalite ve ucuzlugun bulustugu... vs". Icten ice guluyordum, biri gorse ne der bize, su halimize bak, harbi tiyatro oynuyoruz ama seyircimiz yok diye dusunerek..

Neyse, saate bir baktik ki, 30 dakika dolmus, 10 dakika da gec kalmistik. Kosa kosa sinifa gittik. Ikimiz de birbirimizin zayif noktalarini pek bilmiyorduk ve her ikimiz de anlasmadan tatmin olmus bir sekilde siritiyorduk. Hatta cocuk 'bakalim digerleri ne yapti, cok merak ediyorum' diyerek sinifa girdi.

Hoca tek tek tum takimlarin anlastigi fiyatlari tahtaya yazmisti.

En dusuk fiyata satan tanesini $26.50'a satmisti(ki alicinin basarisi). En yuksek fiyata satan ise tanesini $70'a satmisti. Cogunluk $40-$60 arasi fiyatta anlasmisti. Takimlardan rastgele biri secilmis, sonradan sinifta muzakerenin analizi yapilmasi icin bu takimin muzakere sureci kameraya cekilmisti. Hocanin ve kameranin onunde muzakeresi sergilenen takim dahi $56'a anlasmisti.

'$70' yazisini goren herkes hayretler icinde o takimin 'satici'sini aradi. Hoca, ismini cagirip nasil becerdigini, bu fiyata ulasmak icin ne yaptigini anlatmasini istedi. Satici keyifli , sinifa girmeden once cok iyi anlasma yaptigini dusunen alici ise saskindi

Bilin bakalim satici kimdi ve hangi ulkedendi?