Mesajı Okuyun
Old 26-06-2008, 15:44   #37
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Temyiz Maktu harcı zamladı

Sayın Demirel;

Hukuk davalarında insanlar bir hakkı savunurlar.

Temel olarak hakkın tüm biçimlerinin en geniş savunma koşulları ile korunması gerekir. İnsanlar 1 liralık manevi tazminat davası için yüzlerce lira harcıyorlar. Burada önemli olan kazanılacak tazminatın miktarı değil bir hakkın varlığının kanıtlanması.

Bir ülkede hakkı savunulması önemli bir faktördür.

Öte yandan toplumun veya düzenin sadece hakkın varlığını hüküm altına almış olması da yeterli değildir. Örneğin anayasanızda herkes seyahat özgürlüğüne sahiptir dersiniz. Ama PVSK da veya başka bir kanunda kimse nereye, neden ve nekar süre ile gideceğini bildirmeden ikametgahından ayrılamaz derseniz bu ülkede syahat özgürlüğünün varlığından sözedilebilir mi?

Bu olay adli makenizma açısından daha önemlidir. Şimdi mahkemeler boşuna meşgul ediliyor diye bu 1 liralık tazminat davalarını engelleyecek miyiz?

Hakkın parasal değeri yoktur. İnsanın hakkı insani bir değerdir.

Yargı pahalılaştığı sürece insanlar haklarını istemekten vaz geçecek, toplumda haksızlık artacaktır. Haksızlığın parasal miktarının büyük veya küçük olması önemli değildir.

Bu nedenle ben temyiz sınırına da karşıyım. Yargının pahalılaşmasına da.

Karşımıza bir gerekçe getiriliyor. Yargının gereksiz yere meşgul edilmesi.

Hangi hak gereksizdir? Hangi hakkın savunulması gereksizdir?

12 Eylül döneminde 6 aya kadar olan hapis cezalarının da temyizi yasaklanmıştı. Ben bu döneme ilişkin olarak bozulması gereken bir çok karar biliyorum.

Şimdi insanlar gitsin haksız yere 6 yatsın, bunun için yargıyı meşgul etmeye gerek yok. diyebilir miyiz?

Aslında hukuk davalarındaki hakların da en geniş olanaklarla savunulmasından yanayım.

Sayın Konak;

Harcı geri istemek zor değil, geri almak zor.

Harcın tahsilatı için ayağınızın altına adliyede vezne kuruluyor. Ancak iade harç için mahkemeden karar alacaksınız, vekaletnamenizi, karar örneğini, harç makbuzunuzu ekleyeceksiniz, Sonra kalkıp defterdarlık muhasebe müdürlüğüne gideceksiniz. Orada size verilen matbu dilekçeyi dolduracaksınız, sonra da onlar sizin hesabınıza istedikleri zaman para yatıracaklar.

Kemal Bey'in 1.550 YTL bulamaz ise mahkeme kararı ile baba olacak haberi güzel bir örnek olarak verilebilir.

Saygılar.