Mesajı Okuyun
Old 28-03-2007, 15:29   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan dinamik
emeklilerin ikramiyerinin hesaplanmasında 2000 yılından sonra emekli olan kişilerin almış oldukları ikramyelerde tefe ve tüfe farkından kaynaklanan fark ile ilgili dava açan veya maaşlarından yapılan kesintilerden kaynaklanan ve sistem hatası olduğu belirtilen maaş farklarından dolayı dava açan veya konu ile ilgili yargıtay katrarı elinde olan var ise bilgilerini paylaşır ise sevinirim

Sayın dinamik,

Mesajınız açık değil.Ben de Sayın Yılmaz'ın sunduğu karardaki dava gibi algıladım. Ancak siz emekli ikramiyesi ve sistem hatasından kaynaklanan yanlış ödemelerden de söz etmişsiniz.

Ben anladığım biçimde devam etmek istiyorum.

Sayın Yılmaz'ın sunduğu gibi Kazancı'da az sayıda karar vardır. Bende ayrıca içtihat programlarında bulunmayan bir karar daha bulunmaktadır. Ben de kısaca "enflasyon farkı" diyebileceğimiz bu davadan 22 adet açtım. Davalar derdest ve bilirkişi rapor tanzim etti. Ancak bilirkişi takdiri mahkemeye bıraktı. Yalnız davalı kurum vekili haricen, Yargıtay'ın görüş değiştirdiğine ve davaların red edildiğine dair bir bilgi verdi.Size önerim dava açmak için fazla acele etmeyin.

Yine sorunuzda
Alıntı:
2000 yılından sonra emekli olan kişilerin almış oldukları
gibi bir ifade varsa da 2000 yılının önemi şudur: Uygulamanın başlangıcı 1.1.2000 tarihidir.506 sayılı Yasanın, 4447 sayılı Yasanın 16. maddesi ile değişik Ek 38. maddesi uyarınca;

"Bu kanuna göre bağlanan gelir ve aylıklar ile geçici 76 ıncı maddeye göre yapılan telafi edici ödemeler her ay bir önceki aya göre Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yılı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksi artış oranı kadar artırılarak belirlenir"

TÜFE farklarının aylıklara yansıtılması 01.01.200-31.05.2002 dönemi aylıkları için tartışma konusu olup, bu tarihten sonra aylığa hak kazananlar için 31.05.2002 tarihindeki yasa değişikliği nedeniyle sözkonusu olmayacaktır.

Davanın kısaca özü şudur:01.01.2000 tarihinden önce emekli aylıkları her ay başında ödenirken; ayın 17-18-19-20-21-22-23-24'ünde ödenmeye başlanmıştır.Dolayısıyla her ay için belirtilen süreler kadar enflasyon farkı doğmaktadır(Ya da faiz diyelim).

Sunulan kararın bozulmuş olması da sizi yanıltmasın. karar emekli lehinedir. Ancak uygulamanın başladığı ilk ay olan Ocak-2000 ayının farkı maaşa yansıtılmıştır. Mahkeme onu mahsup etmeden karar verdiği için, Yargıtay bu bakımdan bozmuştur. Dava açarken bu hususu belirtip talepten mahsup ettiğinizi belirtin ki; karşı vekalet ücretine mahkum olmayın. Yine davanızı 40 YTL gibi bir miktardan açıp, fazlaya ilişkin hakkınızı saklı tutun. Bilirkişi raporunda 60-135 YTL arasında bir rakam belirlenmektedir. Müvekkilinizin ne kadar fark hak ettiğini bilemeyeceğinizden karşı vekalet ücretine mahkum olmamak için kısmi dava açmanızı öneririm.

Yeterince açıklayıcı oldu mu bilmiyorum. Dava ve karar örneği bulamadığım için çok araştırdığım bir konuydu. Sorunuz varsa yanıtlamaya çalışırım.

Bu arada benzer dava açıp, Yargıtay'dan son 1-2 ay içinde karar almış olan meslektaşım varsa ve bilgi verirse Yargıtay'ın görüş değiştirip değiştirmediğini öğrenmiş oluruz.

Saygılarımla