Mesajı Okuyun
Old 08-06-2010, 12:19   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan BOZDOGAN
Merhaba sayın meslektaşlarım;
Sizlere bir sorum olacak. Kat Mülkiyeti Kanunu'nda her bir bağımsız bölümün 1 oy hakkı olduğu ancak ne kadar bağımsız bölüm olursa olsun toplam oyun üçtebirinden fazla oy hakkına sahip olunamayacağı düzenlenmiş (KMK Md. 31)
ELimde bir apartmanın yönetim plânı bulunmakta. Bu planda ise "Malik olunan bağımız bölümün sayısı ne olursa olsun en fazla bir kişi 3 oy kullanabilir." denilmekte. Bu durumda 12 daireli bir yerde KMK'ya göre 4 oy hakkı en fazla olabilecekken Yönetim Plânına göre ise 3 oy hakkına sahip olunabilmektedir. Şahsi kanaatim Kat Mülkiyeti Kanunu'nda belirtilen üçtebirlik oran üst sınır teşkil etmektedir. Akdi kararlaştırılamaz. Yani üçtebire denk gelen oy hakkından fazlası Yönetim Plânıyla bile düzenlenemez. Ancak üçtebire denk gelen oy hakkından daha azı düzenlebilir.
Yine Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 28'de "Yönetim Plânında hüküm bulunmayan hallerde, anagayrımenkulün yönetiminden doğacak anlaşmazlıklar bu kanuna ve genel hükümlere göre karara bağlanılır" denmektedir. Bu durumdan da KMK'nın emredici hükümlerine aykırı olmayan yönetim plânındaki düzenlemeye ilk bakılmasın gerektiği anlamı çıktığı görüş ve kanaatindeyim.
Elimde öncelikle yönetim planına bakılması gerektiğini belirten Hukuk Genel Kurulu Kararı mevcut.

Bu konuyla ilgili öncelikli uygulanacak kural Yönetim Planındaki kural mı yoksa KMK üst norm olduğundan KMK mı?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkir ederim.

KMK 31 inci maddedeki hükmün amacı, azınlığın çoğunluğa tahakkümünü engellemektir. Bu doğrultuda yapılan yönetim planının kanuna aykırı olmadığını düşünmekteyim.

Alıntı:
Sizce KMK Md 31'deki düzenleme sadece oy hakkının üst sınırını mı düzenlemekte yoksa olması gereken oy hakkı oranını mı bnelirtmekte?

Üst sınırı göstermektedir.