Mesajı Okuyun
Old 23-08-2007, 10:58   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
şuan 3 yılllık süre2008 in 3 ayıda dolacak ben tekrar dava açıp boşanmayı deneyeceğim. evi kendim terkettiğim ve eşimin bana yaptığı eziyet ve psikolojik abskıyı ispatlayamadığım için boşanamıyorum.

Benden önce yanıt veren meslektaşım hemen boşanma davası açacağınızı düşünerek yanıt vermiş sanırım. Boşanma davanız ret edildiğine göre, aynı sebeplerle dava açarsanız yine ret olacaktır. Davadan sonra bir araya gelmediğinize göre, yeni bir şiddetli geçimsizlik nedeni göstermeniz de hakimi ikna edemeyecektir.

O halde 2008 yılının 3 ayında dava açma ihtimalini değerlendirmek daha gerçekçi olmalıdır. TMK 166/4 üncü maddeye göre, her ne sebeple açılmış olursa olsun önceki dava ret edilmiş; karar kesinleştikten sonra aradan 3 yıl geçmiş ise ve taraflar bir araya gelmemişse yeni açılan davada kusur ispatı gerekmez. Hakimin takdir hakkı da yoktur. Yeter ki ilk dava ile ikinci dava arasında 3 yıl geçmiş ve taraflar bir araya gelmemiş olsun.

Dikkatinizi çekmek istediğim diğer bir husus ise ilk davanın kesinleşip kesinleşmediğidir. Bazen taraflar son celseden sonra davanın bittiğini sanıp başka işlem yapmamaktadır. Oysa daha sonra yazılacak gerekçeli kararı taraflardan birisi diğer tarafa tebliğ ettirmelidir. Böylece, 15 günlük temyiz süresi geçecektir. Taraflar temyiz etmezse(Veya temyiz edip dosya Yargıtay aşamasından da geçmişse) karar kesinleşecektir.Umarım ilk davanın kararı bu aşamalardan geçmiştir.

Açıklamalardan da gördüğünüz üzere bir avukata danışmanızda fayda bulunmaktadır.Maddi durumunuz buna elvermiyorsa bulunduğunuz ilin barosunun adli yardım bürosuna müracaat ederek, hukuki yardım talebinde bulunabilirsiniz.

Saygılarımla