Mesajı Okuyun
Old 20-12-2009, 11:56   #10
Av.Kamil Mercan

Bakanlar kurulu karar alıyor "atatürk üniversitesinde hukuk fakultesi kurulmasına"...
Ankara barosu karar aleyhine Danıştaya başvuruyor.En çarpıcı gerekçe, Adalet Bakanlığının ŞOFÖR ALIMI için açtığı sınava ilişkin şartnamenin .... maddesi; "HUKUK FAKÜLTESİ MEZUNLARINA ÖNCELİK VERİLECEKTİR.....!!!!"

Bu birrrr.

Bir hukku dergisinin KAPAĞI; ... "Onurları,Yoksullukları,gizemli dilleri,sorunları AVUKATLAR" Ve dergi içindeki yazının SONUÇ bölümü; "Avukatlar YOKSULLAŞIYOR arkadaşlar! Bu,yalnız avukatların sahip çıkkması gereken 'mesleksel' bir sorun değildir.Avukatların yoksullaşmasının sonuçları bireysel olmaktan ziyade, toplumsaldır.Bu, ülkedeki bütün hak arayışlarını etkileyebilecek büyük bir sorundur.İstenen bir meslek grubuna ayrıcalıkk tanın ması değildir.İstenen; işçinin, öğrencinin, emekklinin ve kadının, MAHKEMELERDEKİ HAK ARAYIŞLARINI GÜÇLENDİREBİLMEKTİR.Güçlü bir savunma ve hak arayışları, SOSYAL GÜVENCELERE SAHİP BAĞIMSIZ AVUKATLARLA MÜMKÜNDÜR."

Bu iki....

Kamil Mercan Yorumluyor:::
1989 senesinde "7" tane olan Hukuk Fakultelerinin, bu gün geldiği sayıyı ben bile hatırlamakta güçlük çekiyorum. (45-50)
Siyasi İktidarın, içinde bulunduğumuz bu günlerde,MEMLEKETTEKİ YAZILI-YAZISIZ hukuk kural ve maddelerini ne hale getirdiğini bu sitede yazmaktan çekinmiyorum ki; her türlü basın - yayın organında HEMEN HEMEN HERGÜN ZATEN YAZILMAKTA...

Yüksek mahkemelere giden dosyaların dönüşünün 3-4 yıl aldığı, en basit, hatta "hukukende basit yargıla usulüne" tabi davaların 2-3 yıl sürdüğü bu memlekette (ve de, şu an üşenip yazamadığım bir çok sebeple)10 senedir serbest!! avukatlık yapan ben, bir de kendimi SINAVA TABİ TUTACAĞIM öylemi??? Pışıkkkkkkkkkkk...
Saygılarımla...