Mesajı Okuyun
Old 18-12-2009, 23:56   #5
üye25928

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Sayın Meslektaşlarım, Değerli Öğrenciler,

Sözü edilen toplantı konusunda bir akademisyen olarak bilgi sahibi olduğum için sizi de bilgilendirmek isterim. Ne yazık ki yapılmaya çalışılan şeyin iç yüzü hepinizi hayalkırıklığına uğratacaktır. Çünkü YÖK'ün planı şudur: Bir kişi, hukuk fakültesine diyerek girecek, üç yıl okuyacak ve bu üç yılın sonunda söz konusu sınava tabi tutulacak, bu sınavı geçemezse fakülteye devam edemeyip zabıt katibi olarak görev yapabilecek, eğer sınavı geçerse iki yıl daha okuyacak ve sınavlara girmeye hak kazanacak. Bunun hukuk fakültelerinin niteliğini yükseltmenin aksine daha da düşüreceğini çok iyi öngörebiliyorum. Ayrıca hukuksal güvenlik ilkesine de tamamen aykırı bir düzenleme olur bu, hukukçu olacağım diyerek giren biri zabıt katibi olacak bu sistemde. Biz hukuk eğitimi kesintisiz beş yıl olur da avukatlık sınavı getirilir diye beklerken getirmeyi düşündükleri çözüm buymuş, bunu şimdilik kamuoyundan gizlemeye çalışıyorlar. Ama ben bunu toplantıya katılan dekanımızdan doğrudan öğrendim. Umarım bunu gerçekleştiremezler, Türk hukukçular olarak kabusumuz olur.

İlk defa duyuyorum, işin daha da ilginci, sınava sadece bir kez mi girme şansı olacak herkesin? Böyle bir düzenleme yapılırsa; Sayın Hocam, Danıştay'dan dönmez mi?