Mesajı Okuyun
Old 08-04-2009, 14:50   #161
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Saim Bey, gerçekten dikkatle ve birkaç kez okudum yazdıklarınızı. Kiralayanın "malikin oğlu hesabına" dava açması nasıl mümkün olabilir? "Sıfat" yönünden bir düşününüz.

Benim bahsettiğim o varsayımda, kişi yetkilendirilmiş ise ancak o akit malik'i bağlar ve bu temelde malik adına kiralayan sıfatı taşıyan kişinin, kira akdini kendi adına akdetmesine rağmen temsil hükümleri dairesinde sonuçları malik ile kiracı arasında doğmuş sayılır noktasındadır. Eğer kişi yetkilendirilmemişse veyahut yaptığı kira akdi malik tarafından sonradan tanınmamışsa, o akit malik'i ilgilendirmez ve bağlamaz.

Yetkilendirilerek akit yapan kişi kiralayan olsa bile sonuçları malik üzerinde doğacağından, şeklen kendi adına ve fakat malik hesabına akit yapan kiralayanın da açacağı dava da, kendi ihtiyacı için veyahut oğlunun ihtiyacı için dava açamaması gerekir.

Kendi adına ve fakat malik hesabına kira akdi imzalayan şahsın malik'in oğlu için veyahut malik'in kendisi için dava açmış olması halinde açılan davada sıfat yönünden sıkıntı çıkması mümkündür ve bu yönden haklı olduğunuzu düşünüyorum.