Mesajı Okuyun
Old 13-07-2006, 16:34   #11
Av.Zafer Erman

Eski Bağ-Kur sözleşmeli vekili olduğumu belirteyim.

2926 s.y.7 ve 9.maddeleri gereği çiftçiden yapılan %1 veya %2'lik Bağ-Kur kesintileri var ise kesintinin bağ-Kur'a yattığı tarihi takip eden aybaşından itibaren müvekkilinizin Bağ/Kur Tarım Sigortalısı yapmak için dava açabilirsiniz. Bu konuda sanırım Burdur bir adım öndedir. Biz yıllardır Bağ-Kur'lu olduğunun tespiti niteliğinde çok dava açtık. Kararlarımız onandı ve emekli ettiğimiz çok müvekkilimiz var.

Bu arada Elvan arkadaşım sizin sözünü ettiğiniz dava ile ilgili Yargıtay kararları bulunmaktadır.(müvekkil eşinden dolayı Bağ-Kur emeklisi olmuş ve onun adından sağlık karnesi kullanmaya başlamış,ancak aynı anda kendi isteğe bağlı SSK primlerini düzenli olarak yatırmış ve oradan da emekli olmuş. Bağ-Kur kendi sağlık karnesi var iken eşinin sağlık karnesinden yararlanamaz gerekçesi ile bizden tedavi giderlerini yasal faizi ile birlikte talep etti. Biz de yapılan işin usul ve yasaya aykırı olduğunu ve borçlu bulunmadığımızı tespit açısından dava açtık. Karar olumlu Yargıtay aşamasında bekliyoruz. Benzer nitelikli benim davam da karara çıktı Yargıtay'da ama sonucun olumlu olacağını düşünüyorum.