Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 04:04   #1
M.Uzay Tümer

Varsayılan Ortak Alanların Kullanımı Ve Mesken Mahremiyeti

Sayın ilgili;
Ben istanbul Harem'de ,bir binanın bahçe katında oturuyorum.Oturduğum bina, bitişigimizdeki diger binalar gibi bir sırtın üzerinde,girişi arka taraftan,cadde üzerinden olacak şekilde inşa edilmiş. Bahçeye bir benim dairemden,bir de binanın bahceye ortak çıkışının,kapıcı dairesine ilave edilmesi suretiyle oluşturulmuş,kapıcı dairesinin içinden bir kapıdan çıkış bulunmakta.
Bu daireye taşındığımız günden beri,bahçenin kullanımı,kapıcı ile aramızda bir ihtilaf sebebi olarak pek cok tatsız soruna yol açtı ve bu sorunun çözümü için,apartamınımızda birsininde taraf olarak kapıcının da bulunduğu 2 tane toplantı yapıldı.Bu toplantıların sonunda,kapıcını dairesinin yukarıda bahsetmiş olduğum bahçeçıkış kapısının önüne, daha önceden Kapıcı için çardak olarak yapılmış bölümün bir paravanla kapatılarak kapıcıya birbirimizi görmeyecegimiz bir hava alma alanı yaratılması kararı alındı.Hernekadar bu paravanın tabanının benim kabul edebileceğim ölçülerden büyük olması ve yatak odamın yarısından fazlasını kapatacak olması sebebiyle itiraz ettiysem de,bu kararı kabul etmek zorunda kaldım.
Bu toplantının yapıldığı ocak ayında,mevsim sebebiyle paravanın yapılması pek olası olmadığı ve bahçenin,ne benim ne de kapıcı tarafından kullanımı söz konusu olmadığından ötürü,paravanın yapılması ilk bahara kaldı.
Bir 2 hafta kadar önce,yöneticimize alınan kararı hatırlatarak,gerekirse paravanın masraflarını da kendim üstleneceğimi söylediğimde,bana kendisinin diger daire sakinleriyle konustuktuktan sonra beni tekrar arayacağını söyledi.Ve 2 gün önce,Bahçenin apartmanın ortak kullanım alanı olduğu ve kapıcı da dahil olmak üzere binamızda herkesin bahçeyi istediği gibi kullanabileceğinin yazılı olduğu bir belgeyi,şu an yurt dışında bulunan bir daire sakini dışında herkese imzalattırdıktan sonra en son imzalamam üzere bana yolladı.
Bugüne kadar yapılan iki toplantıda da,apartamanın bahçesini hiç bir zaman için kendi özel bahçem olarak görmediğimi (ki gerçekten böyle-yan duvarda ve tam gözümün önünde, kimisi pas içinde olduğu için çok çirkin görünen bir sürü çanak anten olmasına rağmen hiç kimseye bir söylemedim-),bu belgede söylenmek istenenin,kapıcının bahceyi istedigi gibi kullnaması olduğu için imza atmadım.
Benim evimin tüm cephesi,yani 2 yatak odam ve salonum arada hiç bir engel olmaksızın bahceye bakıyor.Ben salonda otururken eger birileri bahceye cıkarsa bu benim ve eşimin ,üzerimize giymiş olduğumuz kıyafetten,oturuş pozisyonumuza kadar her türlü hareketimize dikkat etmek zoruda kalmamız anlamına geliyor.Tabi yada perdelerimizi kapatacagız.Ama ozaman deniz manzaralı bir evde oturmanın ne anlamı var ?Manzarayı bıraktım,evimizde camımızı açma özgürlüğümüz bile olmayacak..
Ben,bu durum karşısında,kapıcının çoğunun oyun arkadaşları dahil olmak üzere,bahçeye misafir çıkartamamasını ve kendisinin ve ailesinin Pazar günleri ile eşimin senelik izinleri hariç aksam saat 8 e kadar bahceyi kullanması,saat 8 den sonra da,yatak odamın bittigi onun da bahceye çıkışının başaldığı yerde,iki dariye biribirnden ayırmak için yapılmış olan kanadın arkasında akşam saat 11'e kadar oturabilmesi ve akşam saat 11 den sonra da,evine girmesi ve tamemen cam olan bahce kapısının da üst bölümünün pencere haline getirilerek,evinin hava alma imakanının saglanması öneresini getiriyor ve bir de bahceye çamaşır asmasının engellenmesini istiyorum.
Ama bu isteklerim kabul edilmediği gibi,tepki görüyor.Çünkü apartamandaki 2. senemiz olması ve kapıcının karısının,diger dairelere temizliğe gidiyor olması sebebiyle,bizim hakkımızda devamlı kötü konuştuklarını düşünüyorum.
Şimdi,sizce ben,Mesken Mahremiyetimi gereğinden fazlamı önemsiyor,ya da hakkım olmayan şeyleri mi istiyorum.Sizce,dava açsam ne sonuç alırım ?
Eğer lütfeder de yardımcı olursanız ya da bana bir yol gösterirseniz çok mutlu olacağım.
Saygılarımla
M.Uzay Tümer
13-05-2001 17:37:35