Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 15:51   #19
Av.Bülent Özkan

Sevgili arkadaşlar; Bu konuda herkesin görüşü iki kutupta toplanıyor. Baştan beri söylendiğim gibi çekte vade olmaz ve çek görüldüğünde ödenir ve fakat post date çek diye bir gerçeklik vardır. Bu şekilde post date düzenlenen çeklerin ibrazı TTK'ya göre her zaman mümkündür. Maalesef her zaman kanunla uyum sağlanamıyor. Bu şartlarda keşideci ile lehdarın rıza ilişkisinden bahsetmiştim. Cirantalar açısından da bir rıza ilişkisi olduğu umumen malumdur. Zira lehdar 3. kişiye ciro eder iken zaten şu kadar ileri tarihlidir diye yeni hamil ile anlaşmış oluyor.

Adminden alıntı: Bu durumda lehdarın rızası diye bir şey de söz konusu olmayacaktır ve bu durumu da hem keşideci, hem lehdar, hem de cirantalar son derece iyi bilmektedir

Adminin de yukarıda yazdığı gibi çekin ileri tarihli verildiğini hem keşideci hem lehdar hem de cirantalar son derece iyi biliyor. Afedersiniz sağır sultan bile biliyor. lehdar 3. kişiye çeki ciro eder iken zaten nakti olmadığını çekin üztündeki tarihte ödeyebileceğini söyleyerek veriyor. 3. kişi hamil de paşalar gibi bunu kabul eder iken gidip post date gelmeden muhataba ibraz ediyor. Ben bunu etik bulmuyorum. Kanunen yapabilir evet. Fakat ben yine aynı rıza sorununa vurgu yapmak istiyorum.Söylenmesine bile gerek yok hamil zaten tarihi görüyor en kötü ihtimalle post date i zımnen kabul etmiş oluyor. Hülasa bunun konuşulmasına bile gerek yok.
kanunlara uymak konusu tabi ki ayrı. Hepimiz kanunlara riayetle mükellefiz. Lakin Yukarıda verieln örnekte aslında tahsil edilmiş ama geri verilmemeiş senedin takibe konması da kanunen caizdir. Kanun müsaade ediyor diye soyut iyiniyet kurallarına muhalefet etmeyi doğru bulmuyorum. Bu bakımdan ve yukarıdaki keşideci-lehdar-yetkilşi hamil ilişkisindeki rıza faktörünü dikkate alarak post date çekin üstünde yazılı ileri tarih gelmeden çekin muhataba ibrazını MK 2 deki dürüstlük kuralına aykırı buluyorum..., (Kanaatimce, bir hak kanuni olabilir ama her kanuni hak adil olmayabilir. Her kanuni hak, adil değildir. MK 2 de bu gibi durumları bertaraf etmek için ihdas edilmiştir.

Admin gibi benim de bu konudaki görüşüm değişmez. Ve elime geçen post date bir çeki asla post date gelmeden ibraz etmem. Keşideciye gıcık olsam da yapmam

Saygılarımla...