Mesajı Okuyun
Old 15-03-2007, 12:42   #54
Av.EErdem

Sayın Hekimbaşı;
Avukatların ; kişilerin davalarını kendileri açıp takip etme özgürlüklerini yok sayıp, tüm davalar vekil avukatlar tarafından takip edilsin diye bir düşünceleri olmamıştır. Ancak; nasıl ki doktor olmayan bir kişinin reçete yazma yetkisi yoksa , hukukçu olmayan kişilerin de dilekçe yazma yetkisi yoktur. Davasını kendisi takip etmek isteyen bir kişi dilekçesini de kendisi yazar ya da bir avukattan yardım alır.
Ben ; dava açılmış ve yargı sürecinde bana vekalet veren kişilere önce dava dilekçesini inceleyeceğimi , davayı alıp almamaya daha sonra karar vereceğimi belirtiyorum. Bunun nedeni de; eğer dava dilekçesi bir arzuhalci tarafından yazılmış ve talepler doğru şekilde belirtilmemişse , bana vekalet verecek olan kişilere boşuna hayal satmak istemememdir.
Yakın zamanda bunun bir örneğini yaşadım. Bir arkadaşım, 2 yıldır kira ödemeyen kiracısına karşı, arzuhalcinin doldurduğu takip talebiyle icra takibi başlatmış, kiracının kira borcunu ödememekte ısrarı üzerine haciz aşamasına gelinmişti. Arkadaşım haciz işlemini yapmam için bana vekalet verdi. Dosyayı incelemek için gittiğimde, takip talebinin sadece birikmiş kira alacaklarını kapsadığını gördüm. İcra takibi açılalı 4 ay geçmiş olmasına rağmen bu 4 aylık alacak takip talebine göre dosya alacağı bile değil. Arzuhalcinin hatası olduğunu arkadaşıma izah ettim ve sorun yaşamadım. Ancak bazen öyle kişiler müvekkilimiz oluyor ki; durumu izah edene kadar deveye hendek atlatmamız gerekiyor.
Ayrıca arzuhalciler kadar, hattâ daha fazla rahatsız olmamız gereken dava takipçileri var.
Saygılarımla...