Mesajı Okuyun
Old 14-03-2007, 14:33   #35
Hekimbaşı

Sn.Katılımcılar,

Ben okuyabiliyorum, yazabiliyorum, derdimi 20 yıl boyunca devletin içinde anlatabilmiş ve haklarımı korumayı mahkemelik olmaksızın başarabilmişim. Neden yargı önünde hakkımı avukat tutmaksızın arayamayacakmışım; anlamadım. Bu insan haklarına olduğu kadar, hukukun temeline de aykırı bence.

Biliyorum, avukat katılımcılar bana kızacaklar ama; arzuhalcilerin çok yararlı olduğunu düşünüyorum. Çok rutine binmiş işlerde, örneğin veraset işlemlerinde avukat tutma zorunluğundan kurtarıyorlar insanı. Mahkemenin içinde önünüze çıkacak formalitelerden, gel - gitlerden kurtarıyorlar sizi. Aslında bunlar işin bürokrasisini bilseniz, size hiç dokunmayacak şeyler; ama bilmiyorsunuz. Bunlar hemen tamamen mahkemeye bile gerek olmayan işler. Eğer bu tür işler itiraz askısı gibi yöntemlerle mahkemeler dışına taşınırsa, arzuhalcilerin de çalışma alanları ayrılabilir. Vefat eden pederimin banka hesaplarını araştırmak için de avukat tutmadım, kendim uğraşıyorum mesela. Eğer birey işini kendisinin görebileceğine gözü kesiyorsa, yapmasına izin vermek zorunludur. Tıbbi açıdan da, kişi kendisini tedavi edebilecek durumda görüyorsa, ona karışamayız (sözü geçtiği için belirtiyorum).

Saygılarımla,