Mesajı Okuyun
Old 24-01-2009, 13:13   #7
Gamze Dülger

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
A.Soruda yazıldığı şekliyle kararda davacı lehine hükmedilen av.ücretinin davacıya verileceği yerde hazineye irat kaydına karar verilmesi ( herhalde bakiye harçla karıştırılmış ) dışında bir gariplik gözükmüyor.

B.Ancak davada X in dışında örneğin Y isimli başka bir davalı da varsa ve mahkeme 20.000 TL.nin Y den tahsiline karar vermişse;

1....TL av.ücretinin davalı Y den tahsili ile davacıya verileceği yerde hazineye irat kaydı yanlışlığı dışında,

2.Davalı X hakkında esas yönünden olumlu olumsuz bir karar verilmemesi ,

3.Fazlaya ilişkin talebin reddi sonucu davacıdan tahsil edilecek av.ücretinin davalı Y’ye verilmesi gerekirken davalı X ‘e verilmesi ,

4.Buna karşın aleyhine hüküm tesisi edilmeyen X için tam av.ücretine hükmetmek gerekirken eksik av.ücreti tayini gibi yanlışlıklar ve çelişkiler ortaya çıkmaktadır.

Tabii karar ne şekilde kesinleşirse o şekliyle infaz edilecektir. Bunun sonucu olarak ta davalı X aleyhine kurulu bir hüküm bulunmadığından X aleyhine icra takibi yapılamayacak, buna karşın X lehine tayin edilen av.ücretini davacıdan talep edebilecektir. Davacının veya davalı Y'nin olası bir tavzih talebi de tavzih yoluyla kararda değişiklik yapılamayacağından başarılı olamayacaktır. Diye düşünüyorum.

Sayın Kocabaş,

Davada X dışında, (Y ) bir davalı daha vardır.

Davada "Davalıdan tahsili " şeklindeki karar ne X ne de Y aleyhine verilmiştir"

Yani sadece "20.000 Tl'nin davalıdan tahsiline fazlaya dair talebin reddine " dair karar bana göre her iki davalı açısından hüküm doğurmayacaktır.

Yine davacı kararı okuyup yanlışlığı farkedip temyiz hakkını kullanmadığından, "Davalı ne X ne de Y aleyhine avukatlık ücreti talep edemeyecek ve yine hiç bir davalıya müracaat edip alacağını tahsile gidemeyecektir"!.

Kararda sadece X vekili olarak bizim lehimize bir avukatlık ücreti tayin edildiğinden, bu hüküm "Sadece X açısından, avukatlık ücretinin tahsili anlamına gelen bir hüküm olmaktan öteye gidemeyecektir".

Sonuç itibarıyla Sayın Saim'in de beyan ettiği gibi "Davacı hükmü temyiz etmemenin sonucuna katlanacaktır".

Tüm bunlar bir yana, " Yargılama yedi yıl sürmüş, diğer davalı Y'ye ilanen tebligat yapılmış,karar ise Y'ye ilanen tebligat ile bildirilmemiştir"

Üzgünüm...

Ama, ben yargılamada sadece bir tarafı temsil eden,bir tarafın hak ve iddalarını savunan bir avukatım...

Saygılarımla..