Mesajı Okuyun
Old 08-07-2007, 10:29   #94
ecesaka

Konu üzerine pek çok şey yazılmış ve muhtemelen benim yazacaklarım yönünde de fikir beyan edenler çoktur... Ama yine de ben de fikrimi beyan edeyim Eksik kalmayayım yani...

Roma Hukuku, hukukun temelidir. Masal gibi olmasının yanı sıra, bizlere ilk hukukun nasıl ortaya çıktığını, ne evrelerden geçerek bu haline ulaştığını gösterir. Hukuken size hiçbir şey katmadığını düşünseniz, yani hukukun temelini ilk sınıfta masal gibi sindirdiğinizi düşünmeseniz dahi, genel kültür olarak sahip olmanız gereken bilgilerdir bunlar... Bir hukukçu pek çok konu yanında özellikle hukuk konusunda genel kültür sahibi olmalıdır diye düşünüyorum.

Hukuk Fakültelerinde içinde felsefe barındıran derslerin çok olduğunu düşünenlerdenim sanırım... Belki biraz da psikoloji eğitimi alabilirdik bu kadar felsefe dersi yerine... Öte yandan felsefe dersinin tümden kaldırılması demek, herşeye burnunu sokarak kendilerini ve başkalarını yahut fikirleri savunmak zorunda kalan sofistlerle tanışmamak anlamına geliyorsa; bence bu hata olurdu... Sanırım bu adamlarla tanışmamız meslek açısından önemlidir II. dönem sofistlerini pek sevmesem de, bütün sofistlerin birçok tartışmaları bizlere örnek olacak niteliktedir... Türkçe dersi konusunda da bu dersin daha ağır bir şekilde görülmesi taraftarıyım... Bizim okulda pek üzerinde durulmayan bir dersti ama okuldan mezun olduktan sonra görüyoruz yazım hatalarını, yanlış ifadeleri (ki ben sürekli tdk sitesine baktığım halde hata yapıyorum)... Bunun yanı sıra, fakültelerde seçmeli derslerin daha çok seçenekli olmasını isterdim... En azından bizim fakültede... Osmanlıca dersi seçeneği hukuk fakültelerinde bulunmalı bence... Ama tabi bir sürü ders altında ezilirken derslerin niteliklerinden çok, hocaların hangisinin daha insaflı olduğuna göre belirlenen seçmeli dersler sonucu ben de tek kelime bilmediğim ve ilgimi çekmediği halde arapça dersi almıştım