Mesajı Okuyun
Old 30-12-2006, 11:24   #28
Av. Adil Giray ÇELİK

Değerli Meslektaşım Av. Şehper Hanım'a
Alıntı:
Bu yolculuk sırasında, aynı yolu avukatlar da yürür. Kanımca iki mesleği birbirinden ayıran iki ana fark vardır. Birisi yargıcın soyut, avukatınsa somut çaba ve arayışıdır. Diğer bir deyişle avukatın bireyi temsil etmesi, yargıcın ise adaleti temsil etmesidir.
Yukarıdaki özgün anlatımın hukuk fakültelerinde ve staj eğitiminde üzerinde durulması derinlikte olması gerektiğini düşünüyor, teşekkür ediyorum.

Sayın Zeynel'e
Alıntı:
ben gerçekten esas defterinin avukatların ne zaman ve neden işlerine yaradıklarını bilmiyorum
Sorunuzdaki içtenliğe de inanarak, bu tartışmayı izleyen hukukçu olan ve olmayan izleyenler için biz avukatlar neden esas defterini inceleriz;
Aklıma ilk gelen nedehleri sıralayayım;

1. Müvekkilimiz hakkındaki soruşturmanın sonucu bir davanın açılıp açılmadığı,eğer dava açılmış ise hangi mahkemede açıldığı, (Kuşadası İlçesinde 2 Asliye Ceza Mahkemesi vardır)

2. Başka bir yargı çevresinde ceza mahkemesi yetkisizlik kararı vermiş ise dosyanın mahkemeye intikal edip etmediği,etti ise yeni esas numarası, mahkemesi,

3. Yerel mahkemede verilen bir kararın Yargıtay a gidip gitmediği, gitti ise gidiş tarihi, Yine Yargıtay'a giden bir davanın Yargıtay incelemesinden dönüp dönmediği,

4. Ceza mahkemesinde yargılanan sanıklar ve davanın neticesi hukuk mahkemesinde görülmekte olan bir davayı ilgilendirdiğinden (genellikle tazminat davasıdır) davanın tarafları ile ilgili ceza mahkemesinde bir davanın devam edip etmediği,

5. 506 sayılı SSK yasasının 26. maddesi ve diğer özel sigorta şirketlerinin rücuen tazminat davası açmaları ceza mahkemesinin kararına göre kusur ve şahıs yönünden değişeceğinden ceza mahkemesi kararlarının takibi,

6. Ceza mahkemesinde müdahil olmamakla birlikte davanın neticesi müvekkilini ilgilendirdiğinden ceza davasının neticesinin takibi,

7. Avukatlık Yasasının 76. Maddesi gereği Avukat "HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ, İNSAN HAKLARINI SAVUNMAK VE KORUMAK" la görevlidir, tarihsel ve toplumsal olan bu görevini yapmak adına,

8. Ya da benim gibi işi gücü olmayıpta hangi mahkemede kimin hakkında ne davası açılıyor, bir bakayım. Belki bir araştırma konusu olabilir, iki satır karalarız.

Diyen;
Geçkin, bezgin, dingin avukatlarda inceleyebilirler..