Mesajı Okuyun
Old 19-07-2008, 22:39   #7
Referendaire

Sayin meslektaslarim,
Forum cok once acilmis ve soru sorulali cok olmus. Ancak daha sonra bu sorulari kendi kendine sorabilecek arkadaslar da yardimci olmasi bakimindan asagidaki AIHM kararlarina bakilmasini tavsiye ederim. Bilindigi gibi AIHM bir ictihat mahkemesidir. Kararlarini daha once ayni konularla ilgili verdigi kararlara dayandirmaktadir. Bu anlamada, asagidaki kararlarin ortaya koydugu pratigin degistigini su ana kadar ben gormedim. Verdigim referanslar fransizca olacagindan, kisaca kurali hatirlatmak isterim. Internette yapilacak bir arastirmada bunlarin turkcesini de bulabilmenizin mumkun oldugunu dusunuyorum. Ilgili kurala gelirsek, sadece ve sadece ceza hukuku bakimindan ve ceza yargilamasi ile sinirli olarak (tutuklama, gozalti vs haric)alti ay kurali su sekilde islemektedir. 1. Karar duzeltme yolu AIHS m. 35 anlaminda etkili bir yol degildir (BERK contre la Turquie, 35084/97, 16 avril 1998). Dolayisiyla onama kararindan itibaren basvurmak gerekir.
2. Surenin baslangic tarihi onama kararinin ilk derece mahkemesine dondugu tarihtir. Bu da karar uzerindeki havale tarihi ile belli olur. Eger herhangi bir sebeple bu tarih belli degilse sizden resmi bir derkenar istenebilir (ilgili karar: Okul c. Turquie (déc.), 45358/99, 4 septembre 2003, Yıldız TACAR contre la Turquie,40524/98, 1er février 2005).
3. Basvuru tarihi olarak kural dilekcenizin tarihi (veya sure tutum icin iddialarinizin ozunu belirttiginiz bir faks gondermisseniz o faksin tarihi) esas olarak alinacaktir. Dilekcenizi imzaladiginiz tarihten sonra en gec ertesi gun gondermelisiniz. Aksi takdirde posta tarihi esas alinacaktir.
Hukuk davalarinda ve idari davalarda ise durum tamamen farklidir. Soru olmasi durumunda bu konuda da bilgi verebilirim.
Saygilar.