Mesajı Okuyun
Old 15-02-2007, 15:22   #49
altiokebru

Sayın meslektaşlarım, ben de ilamdaki vekalet ücretinin icraya konulması halinde avukatın icra vekalet ücretine hak kazanacağını düşünen arkadaşlarıma katılıyorum. Hatta yakın zamanda borçlu müvekkilimin evine konulan haczin kaldırılması için açtığımız meskeniyet iddiası ile haczin kaldırılmasına yönelik şikayete ilişkin davada, davayı kazandığımız için lehimize hükmedilen vekalet ücreti ve yargılama gideri ile ilgili takipte, uzaydan gelen icra müdürümüzün uygulamasından bahsedeyim Alacaklı taraf icraya koyduğumuz bu ilamdaki alacak kalemleri ile kendi alacağının takas edilmesini talep etmişti. İcra müdürü de yargılama gideri yanında davada hükmedilen vekalet ücretini de mahsup etmeye kalktı. Ancak Avukatlık Yasasındaki açık hüküm gereği, dava vekalet ücreti avukata aittir ve müvekkilin borcu için takas ve mahsup ve haczedilemez,dedik;müdür ben sadece icra iflas kanununu tanırım, başka kanun beni bağlamaz deyip uzaylı olduğunu isbatladıktan sonra sunduğumuz yargıtay kararları neticesi hem dava vekalet ücreti hem de icradaki ücreti kurtardık. İcra müdürü önce vekalet ücretinin vekalet ücreti olmaz, o zaman ilamı kendi adınıza icraya koysaydınız tarzı bir düşünce ortaya attı hatta belki siz dava vekalet ücretinizi aldınız, ne bileyim filan da dedi ama yerleşik Yargıtay kararları gereği bu mümkün değil,sonuç olarak müvekkil adına da icraya konsa avukata ait dava vekalet ücreti. Aslında sorun Avukatlık Yasasında avukata ait olan vekaet ücretinin, mahkeme kararı ile müvekkil lehine hükmedilmesi sanırım. Sonuçta ücretin bize ait olduğunu yine biz anlatmak ve isbatlamak zorundayız. Herkese iyi çalışmalar.