Mesajı Okuyun
Old 27-10-2010, 08:27   #6
turanuzun

Alıntı:
Yazan Admin
Kiracının taşınmazı boş tutma hakkı olduğunu biliyor ve kabul ediyorsanız hakimin tesbit talebini reddetmesinin neresinde adeletsizlik buluyorsunuz ve hakimin "neyi" tesbit etmesini istiyorsunuz doğrusu ben anlayamadım.

Hakim talebinizi kabul etse bile en fazla gayrımenkule gidecektir ve "içi boş" diye zabıt tutacaktır. İçini boş tutmak kiralayanın hakkı olduğuna göre bu tesbitin kime ne faydası var ve bu tesbite dayanarak ne gibi bir işlem yapılabilir?

Neyi tespit etmek istediğim gayet açık sanırım. Davanın amacı kiralananın tahliyesi ise tespit etmek istediğim kiracının kiralayanı tahliye ettiğidir. Kiracının mecuru boş tutmak istediğinin tesipiti değil. Hangi vekil gidipte kiracı evi boşaltmış ama belkide boş kullanmak istiyordur diye hakimden tespit ister.
Yani hakim kürsüden tahliye kararı verebiliyor ise keşifte pek ala evin tahliye edilerek ortadan kaybolduğu kararı da verebilir diye düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan Admin
Siz tahliye istiyorsunuz, kiracı da zaten tahliye etmiş, herşeyi hakimden beklememek ve diyalog seçeneklerini de değerlendirmek gerek. Kiracıya gelip mahkemeye tahliye ettiğine dair beyanda bulun veya aramızda tahliyeye dair bir tutanak tutalım, aksi takdirde kira işleyecektir derseniz, aklı başında hiçbir kiracı bu teklifi geri çevirmeyecektir, zira gerçekten de kira işliyor!

Öyle bir kiracı var ise eğer hemen boşalan taşınmazı kiralayabilirim. Kiracı zaten iyi niyetli olsa önce borcunu öder sonrada zamanında kiralanandan çıkar ve beni de tahliye davası ile uğraştırmazdı. Yanılıyormuyum?

Alıntı:
Yazan Admin
Eğer kiracıya ulaşma şansınız yoksa, o zaman davaya devam etmekten ve tahliye kararını almaktan başka şansınız olduğunu da düşünmüyorum. Bu durumu şansızlık değil, bence şans olarak değerlendirmelisiniz ve müvekkilinize de gayet "şanslı" olduğunu hatırlatmalısınız, zira kiracı davadan önce kaçsaydı, bir de tebligat yapmaya çalışmakla uğraşacaktınız. Şimdi en azından tebligatınızı yapmışsınız, bundan sonrakileri de 35'e göre yapıp normal bir tahliye davası hızında davanızı sonuçlandırabilirsiniz. Bilahare kiracıyı yakaladığınızda tahliye anına kadarki kiraları, dava masraflarını, vekalet ücretinizi vs. ondan alacak olmanız da cabası.

Sorun kira bedelinin işlemesi değil ki. Müvekkilim kiralananı terk etmesi halinde şimdiye kadarki kira bedellerini almaktan vaz geçmişti. Şimdi düşünmek gerek kiracımı şanslı yoksa müvekkilim mi?

Mümkünse somut cevaplar duymak istiyorum. Öğrenmek isteidğim şey tek; hakim bu aşamada herhangi bir tespit ile kiralananın tahliye edildiğine karar verebilir mi vermez mi?
Yorumlarınız için tşkler Admin.