Mesajı Okuyun
Old 09-07-2002, 12:28   #4
rezay

merhaba,
benim bu konuda tek düşüncem hakimlerin devlet memuru zihniyetinden kurtulmaları, "
"beni Hakkarı'ye sürerlerse ne yaparım" düşüncesinden çıkmaları,

bir tarihlerde İstanbul Barosunda bir kaç arkadaş Avrupa konseyi ve İnsan hakları mahkemesi ile ilişkiler diye bir komisyon kurmuş ve çalışmalar yapıyorduk bu çalışmalar sırasında bir kaç arkadaş Strasbourga gidip mahkemenin işleyişi hakkında bilgiler almıştık (1990 dı sanırım henüz bu kadar yoğun dava yoktu) daha sonra Türkiye'de bu konuda çok iyi bilgisi olan bir prof arkadaşla Adliyelerde hakimlere yönelik uluslar arası sözleşmelerin Anayasanın 90 madde gereğince Türk Hukukunda da uygulanması gerektiği ve bu nedenlede davalar sırasında bu sözleşmeleri uygulamalarını anlatan seminerler düzenlemiştik. istanbuıl'da bulunan her adliyede savcılardan izin alarak üç arkadaş bu seminerleri anlatmaya başladık. Hakimleri tek tek odalarına giderek seminere çağırdık her adliyeden üç veya dört hakim bu seminere katıldı ve en ilginci bir adliyede hakimin biri "siz BELKİ doğru söylüyorsunuz ama ben bu sözleşmeyi uygularsam beni HAKKARİ'YE sürerlerse ben ne yaparım çoluğum çocuğum ne yapar" dedi
biz hiç böyle bir tepki beklemiyorduk olsa olsa bu sözleşmeleri nerede bulacaklarını soracaklar veya Türkçe'ye nasıl tercüme edileceğini soracaklar diye düşünüyorduk ve bu konuda da kendilerine yardıma hazırdık.

Av. Rezzan Aydınoğlu