Mesajı Okuyun
Old 30-09-2009, 18:14   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Mal Rejimi Tasfiyesinde Kişisel Mal- Edinilmiş Mal Ayrımı

Sn.Katılımcı

Daha önceki mesajımızda da belirtildiği gibi yanıtımızı tekrarlıyoruz.

Alıntı:
2002 yılı sonrasında ve evlendıkten sonra alınan evin parasal kaynağı eşinizin evlilik süesince kazanmış olduğu paradan karşılanmış ise ayrı bir dava ile katılım alacağı talep edebilirsiniz.

Mesajınızda acıklıkla edinilen malın kaynağının kişisel maldan elde edildiğini belırtmişsiniz.
Alıntı:
Eşim evlendikten sonra sadece bir ev satın aldı, oda eskiden elde ettiği kazanclarla

Yasaya göre evlenme öncesindeki mal ve kazanclar kişisel maldır ve kişisel malın yerine başka bir mal gectıgınde durumda degısıklık olmaz.

Eşinizin mal varlıgının iyi olması koşulları var ise maddi manevi tazminat ve nafaka tayininde gözönüne alınacaktır.

Fakat tasfiye davasında evlilik sırasında karşılığı verilerek elde edilmiş kazançla mal edinildiği veya kişisel malı da olsa evlilik sırasında bu mallardan elde edilen geliri (kira faiz)kanıtlanmak durumundasınız.

İlgili yasa maddelerini aşağıya alıntılıyorum:

Tasfiyede hesaba alınacak dğerler:

Edinilmiş mallar

TMK MADDE 219.- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,
4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

Tasfiyede hesaba alınmayacak değerler:

III. Kişisel mallar

1. Kanuna göre

MADDE 220.- Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:

1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,

2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,

3. Manevi tazminat alacakları,

4. Kişisel mallar yerine geçen değerler.