Mesajı Okuyun
Old 31-01-2007, 11:19   #22
üye8180

Ben soyut ve 'devlet' kavramının tartışılmasına kadar gelen bir soru cevap trafiğine bir noktada katılmak istiyorum. Bir an getirin gözünüzün önünüze. Kadın çocuğu ve koca ile evde. Bir şey oluyor. Ne olduğunun önemi yok. Adam deliriyor. Kadına vurmaya başlıyor. Çocuk henüz küçük ağlamaya başlıyor. Belki de hayatında görebileceği en büyük travmayı yaşamaya başlıyor. Şiddet gittikçe artıyor. Adamın ağzından ölüm tehditleri çıkmaya başlıyor. Mutfaktaki bıçak kullanılmayı bekliyor belki. Kadının hemen oradan kaçması gerekir değil mi. Ortamdan derhal uzaklaşmazsa belki canınıdan olacak ya da küçük çocuğa birşeyler olacak. Evden can havli ile fırladığında o kadın bilmeli ve emin olmalıdır ki ' Benim gidecek bir yerim var. Benim müracaat ettiğimde sonuç alabileceğim, beni çocuğumla birlikte bu cehennemden uzakta konuk edebilecek, bana şiddet uyguladığı için o adamı layıkıyla cezalandırabilecek bir yapılanma var' Nedir o devlettir. Adeta gizli bir el o kadın vatandaşını alacak, şiddet ortamından uzaklaştıracak ona şunu hissettirecektir ' Bu dünyada yapayalnız değilsin. Belki psikopat bir adamla evlendin. Hatta ondan bir çocuk ta doğurdun. Ama bunları yapman o adamın eziyetlerine katlanmanı gerektirmez. Kocanın yaptığı mevzuata göre zaten bir suç. Ve sen benim vatandaşımsan ben senin can güvenliğini sonuna kadar koruyacağım. Hatta bu adamdan boşanman ve böylece onurlu bir hayata kavuşman için adli yollara da paran olmasa dahi gideceksin.' Aslolan yaşamaktır. Devlet budur işte bunun için vardır.