Mesajı Okuyun
Old 28-01-2007, 20:58   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Anlatılan olayda soru :kadın size danışsaydı hukukçu olarak ne söylerdiniz şeklinde olmalıdır.

Alıntı:
...ne yapmalı bu kadın için?5 yıl sabretsin mi?peki sabrettiğine de değecek mi?
insanlar bir şeylere adım atarken neticelerini düşünmeli.sadece kendi egolarını tatmin etme yolunda koşmamalı..başka hayatlardan da mesul olduklarının bilincinde olmaları gerekiyor.iş

Öncelikle böyle yargılayan bir ifadeden kesinlikle kaçınılması gerektiğini düşünüyorum..Hukuksal destek ve yardım almak isteyen kişiye olanaklar açıklanmalı fakat ne yapması ve yapmaması gerektiği şeklinde bir telkinde bulunmaktan kaçınılmalıdır.Hele seçimlerinden dolayı kınama,başka türlü davranmanın daha "değerli" olacağını ima eden bir beyanda bulunulmamalıdır.

Tedbir ve olası diğer hukuksal yardımlar için bir hukukçuya ücret ödeyecek durumda değilse baroların adli yardım servisine gerekli evrakları hazırlayıp başvurması önerilir.

Anlayabildiğim kadarı ile kadın fiziksel,ruhsal ve ekonomik şiddete maruz kalıyor.
4320 sayılı yasa gereği şiddetin önlenmesi ve nafakaya hükmedilmesi istenebilir.

Şiddetten uzak kalma kadın için sağlıklı düşünme olanağı yaratacaktır.

Olanaklı ise,ekonomik ve sosyal yönden güçlendirme yapabilecek kuruluşlar ile irtibatına yardımcı olmakta yarar var.

Unutulmamalı,seçimler ,başvurucunun seçimleridir ve sonuçlarını da o üstlenecektir.Kişisel olarak değer yargılarımız danışma-görüşmenin bir parçası olmamalıdır.

Saygılar