Mesajı Okuyun
Old 06-11-2009, 16:13   #24
Av.Tuğba Göktepe

Avukatlık stajımın bitmesine sadece 20 gün kaldı.6 aylık avukat yanında stajımı yaparken pek çok duruşmaya girdim.Adliyede avukat ve hakimlerle tanşma fırsatım oldu.Hakimlerimizin hepsi gerek kılık kıyafetleriyle gerekse o dik ve kendine güvenli yürüyüleriyle herkesin içinde farkedilebiliyorlar.Onlarla konuştuğumda açık ve net konuşuyorlar.Aynı şeyin tüm avukatlarda da varolmasını isterdim.Bizim adliyemizde çoğu avukat giyimiyle kuşamıyla kendini mesleğine yakıştırıyor ancak cübbesinin yakası artık aşınmış olan,hatta cübbesinin bir omzunu düşerken son anda toparlayıp duruşmaya giren ve duruşmada da devamlı düşen bir omuzla hakim karşısında olan avukatlar da gördüm.Siz bir hakim olsanız bu kişinin savunmasına ne derecede değer veriridiniz?Ben dürüst olayım,bu avukat kendini toparlayamamış,dosyasını nasıl toparlayacak diye düşünürüm!!Bu yüzden sadece müvekkiliniz karşısında da değil,sokaktaki vatandaşın,adliyedeki kalem çalışanlarının,hakimlerin size ve düşüncelerinize değer vermesini istiyorsanız dik durmalı,güzel giyinmeli ve karizmatik olmalısınız Zaten " şu kişi avukat" dediğim zaman "ooo süper,çok iyi,zekiymiş,akıllı demekki," gibi laflar sarfediliyor.Zaten varolan karizmanızı sadece korumanız yeterli olacaktır diye düşünüyorum.