Mesajı Okuyun
Old 03-08-2011, 08:47   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Katılımcı;

Medeni Kanun'un 168. maddesine göre; "Boşanma veya ayrılık davalarında yetkili mahkeme, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesidir."

Dava, eşinizin yerleşim yerinin (ikametgah)bulunduğu ya da dava öncesinde son altı aydır oturmakta olduğunuz yer mahkemesinde açılmamış ise davanın halihazırda açılmış olduğu mahkemenin yetkisine itiraz edebilirsiniz. Eğer yetkili mahkemede açılmış ise, (yani davanın açıldığı mahkeme doğru ise) davanın açıldığı yer mahkemesinin bulunduğu il barosuna müracaat etmeniz gerekmektedir. İrtibat telefonuna, internet arama motoruna "bulunduğunuz il barosunun adını ve yanına da adli yardım bürosu" yazarak ya da bilinmeyen numaralar servislerinden ulaşabilirsiniz.

Ancak, adli yardım hizmetinden yararlanabilmeniz için muhtarlıktan "fakirlik belgesi" almanız şartı bulunmaktadır. Şartlarını taşıyor iseniz baro adli yardım birimine yapacağınız müracaatın ardından size ücretsiz avukat hizmeti sağlanacaktır.