Mesajı Okuyun
Old 29-09-2007, 15:25   #228
üye18721

Sevgili THS üye ve konukları sizler için üşenmedim ve büyük fedâkarlıklarla!!!!! dün akşam Sinanoba'dan Beyoğluna gidinceye kadar Türk İsimleri Sözlüğünden güzel ya da ilginç isimleri A'dan şimdilik K'ya kadar anlamlarıyla birlikte okudum ve bu köşede aktarmak istiyorum.Ama ve lâkin işaretlemeye "Ç" harfinden başladığım için "Ç" harfiyle başlıyorum. Çok ilginç binlerce isim var; çoğumuzun hiç duymadığı; çoğunluğu da Yüzyıllar önce kullanılan isimler olduğu için bunları aktarmayacağım. Mesela; O yıllarda Türkler yeni doğan çocuklarına ad seçerken yaşadıkları günlerin olaylarından da çok faydalanırlarmış. Örneğin; Bir savaş olmuş,düşmanlarının baskınına uğramışlarsa akla ilk gelen ad " Yağbastı" olurmuş.Sabaha karşı doğan çocuğun adı çoğu kez "Gündoğdu" olurmuş. Koyunların ağılına kurt saldırdığı gece dünyaya gelen yavruya da " Kurtgeldi" adı verilirmiş. Dediğim gibi Ç'den başlıyorum;_Öncelik sırası ilginç isimlerde-
Çakıl, Çakıltaş, Çakmak( bu topikte sigaranın eşi çakmak olabilir diye espri yapmıştım gerçekten böyle bir isim varmış ),çalı, çalık, çalıkuşu,çalım, çalımlı, çalış, çam,çavdar,çavuş,çay,çaylak.Şimdilik bu kadar....Arkası yarın, belki de daha yakın!