Mesajı Okuyun
Old 26-11-2010, 00:20   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Nil Şeker
Arkadaşı müvekkilimden bir alış-verişte kullanmak ve iade etmek üzere kredi kartını istemiştir.Müvekkil ürünün bedelinin günü geldiğinde ödenmesi kaydıyla kartı 3.bir kişiyle arkadaşına göndermiştir.

Arkadaşı kartın iadesini çeşitli bahanelerle geçiktirmiştir.10 gün sonra iade etmiştir.Kredi kartı ekstresi geldiğinde müvekkil kartıyla onlarca alış-veriş yapıldığını görmüştür.Bedel toplamı 10.000,00 TL civarındadır.Kartı şehir dışında dahi kullanmıştır.

Bu durum TCK madde 155 de tanımlanan güveni kötüye kullanma suçunu teşkil eder mi?Kredi kartı yasada geçen 'mal' sayılabilir mi?Bu konuda şikayetten sonuç alınabilir mi?

Suç teşkil etmediğini kabul edersek alacak davası için zamanaşımı nedir?Alışverişler 2009 ağustosta gerçekleşmiştir.Müvekkil arkadaşından kaynaklanan borçu bankaya henüz 2 ayönce ödemiştir.Ben zmanaşımına uğramadığını düşünüyorum.Görüşlerini paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkür ederim...

Değerli meslektaşım, Av.Erkan Şenses'in de belirttiği gibi, TCK.m.245'de yazılı suçtan şikayet sonuç verebilir. Zira, kartı elde bulundurma rıza hilafına olmasa da, belli bir andan sonra "elde tutmayı ve kullanmayı sürdürmenin" rıza hilafına olduğu anlaşılıyor. TCK.m.42 gereği madde 155 uygulanamaz kanaatindeyim. Hukuk davası açısından genel zamanaşımı hükümlerinin (10 yıllık) geçerli olduğunu düşünüyorum. Saygılarımla...