Mesajı Okuyun
Old 08-12-2011, 12:23   #35
Mücahit SARIGÜZEL

En çok icra işi ile uğraşan avukatları etkileyecek bence.Güya bize iyilik olsun diye icra dairesinde yapılabilen sorgulamaları avukat portalına veriyorlar.Ama hiçbir ticari kuruluşun(telefon sorgusu yapılabilen 118 servisleri vs.)sorgulama ücreti bile bu kadar değil.Ben bu telefon sorgulama servislerinden satın aldım mesela 70 kuruşa sorgulama yapılabiliyor.Hangi anlayışa hizmet ediyorlar anlayamadım.Onlar maliyet hesabını uyap olmasaydı yapacağımız masraflara göre yapıyorlar galiba.Mesela şehir dışında olan bir dosya için talep açacağımızı düşünelim uçak bileti 100 tl*2=200 + diğer masraflar 50 TL diyelim avukat uyaptan dolayı 250 tl tasarruf sağlıyor(Uygulamada pek böyle olmuyor ama)diye hesap ediyorlar ve 5 tl onların yanında hiç kalır diye düşünüyorlar.Hiç devletin yaptığı tasarrufları göz önünde bulunduran yok.Avukatlar olmasa vatandaş kendi dosyasını takip etse nasıl bir yoğunluk nasıl bir çeşmekeş olur farkında değiller.UYAP'ın ücretlendirilmemesi gerektiği bir kenara bir an ücret istenmesi makul görülse bile istedikleri para çok fahiş.Adliye birimlerini meşgul etmemek adına büromuzdan sorgulama yapacağımızı varsayalım.Ortalama 1000 dosyası olan avukatın dosya başına 4 sorgulama yapacak olursa 1000*4*5 tl=20.000 tl sorgulama ücreti tutuyor.İnsaf sınırlarına sığmayan bu ücretlendirme konusunda daha kuvvetli bir şekilde HAYIR dememiz gerekiyor.Uyap'ın ücretlendirilmemesi konusunda defalarca bilgi işlem dairesine mail attığım halde cevap vermediler.Bu haksız uygulamayı devam ettirme konusunda ısrar ediyorlar.Artık uyap'ın müşterisi olduk.Hepimize hayırlı olsun!