Mesajı Okuyun
Old 12-10-2012, 14:44   #4
Atahun

Alıntı:
Yazan Batu Han
sanırım hepiniz tam uykuya dalacakken düşme hissiyle aniden uyanmışsınızdır.bunun nedeni ile ilgili bi yazı okudum özetliyorum...
Eski çağlarda ilk insanlar ağaçlarda yatarlarmış, vahşi hayvanlardan korunabilmek için. Ama uyurken ağaçtan düşerlermiş. Taa o zamandan gelen bir duyguymuş. Uyurken yüksekten düşme hissi, ani korkuyla irkilme ve uyanma.
Hatta "Çok uyuma, düşersin." diye bir laf var, oradan gelirmiş.
açık alan fobisininse ilk çağlarda açık bi alanda vahşi hayvanlara yem olma korkusundan miras kaldığını duymuştum.

İyi de, şimdi kimse ağaçta yatmıyor ki? Günümüzde insanlar halâ uykudayken düşer gibi oluyorsa, bunun başka bir sebebi olmalı. Kaldı ki, yattığımız en yüksek yer, bilemedin en fazla 60-70 cm.

Uykudayken düşme veya irkilerek uyanma hissi bence tamamen günün yorgunluğu ve stresle ilgili. Çok yorgun veya stresli bir günün akşamında yeterince dinlenememişseniz veya strese neden olan şeyi beyninizden atamamışsanız rahat bir uyku uyuyamazsınız. Bedenen uyursunuz ama, beyniniz uyumaz. Dolayısıyla, vücut belli bir zaman sonra halsiz kalır ve kendini bırakır. İşte o an rahatlamış olmanın sonucu olarak irkilir veya düşmüş gibi olursunuz.

Kişisel düşüncem bu yönde. Bir iki kez böyle bir şey yaşadım, kendimce nedenini araştırdım ve bu sonuca ulaştım.