Mesajı Okuyun
Old 07-07-2009, 08:18   #16
Yaşar GÜÇLÜ

hakime hanım kullanımı yanlış bir kullanım değildir ve kelimenin kökeninden kaynaklanmaktadır.
Hakim kelimesi arapçadan gelmektedir. Türkçemizde bulunmamakla birlikte bir çok dilde kelimelerde erkeklik dişilik ekleri bulunmaktadır. Bazı ingilizce kelimelerde bile mevcuttur.
Dolayısıyla geldiği köke göre hakime hanım kullanımı doğru bir kullanımdır.
örneğin müdür erkekse müdür bey diye hitap edilir. bayansa müdür hanım denilemez doğru oluarak müdire hanım denilmesi gerekir.
bunları dilin bir zenginliği olarak kabul etmek gerekir.
şahsen katı bir şekilde türkçeçilik yapılarak dilin fakirleştirilmesini doğru bulmuyorum. Çünkü hiç bir dil yokturki çevresinden komşu kültürlerden etkilenmemiş olsun. Nasıl tükçemizde arapça farsça ingilizce fransızca almanca dan gelmiş bir çok kelime varsa başka dillerde diğer dillerden ve türkçemizden katılmış kelimeler var.
kelimeninde geldiği kökene göre kullanılması daha uygun geliyor.
sadece eril dişil kelimelrde değil tekil çoğul kelimelerde de aynı kullkanımlar mevcuttur.
günlük dilde çok kullandığımız evrak kelimesi kağıtın arapça çoğuludur kağıtlar belgeler manasına gelmektedir. dolayısıyla evraklar şeklinde bir kullanım yanlıştır.
Esas önemli olan dilimize yerleşmiş yaygın olarak kullanılan kelimeleri yadsımak değil bu aşamada kuralsız kaidesiz kelime ithaline engel olmaktır.
Özellikle mevzuat dilinde sadeleştirme yapalım derken bir bakıyorsunuz bir sürü ingilizce kelime olduğu gibi mevzuata dahil ediliyor. üstelik aynı hukuki metin içerisinde aynı şeyi ifade eden hem türkçe hem ingilizce kelimelerin kulalnıldığı oluyor. Dilimizde karşılığı olmayan bir kelime belki alınabilir ama karşılığı olan bir kelimenin yerine kültür aşınması olarak yabancı kelimelerin ithal edilmesini yanlış buluyorum.
uluslararası veya milletlerarası yerine enternasyonel, bilgisayar yerine kompüter, karşı atak yerine kontratak şuanda aklıma gelenler bunlar mevzuatıomıza özellikle yenilere bakın göreceksiniz bir çok kelimenin aslında karşılığı olmasına rağmen batı kökenlisi kullanılıyor.
mevzuatının hem dil hem teknik olarak mükemmelliği kanımca bir ülkenin mükemmelliğini gösterir. çok dikkat edilmesi gerekir diye düşünüyorum
Selamlar saygılar.