Mesajı Okuyun
Old 28-06-2009, 14:08   #89
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Gemici
Bu başka nedenin ne olabileceği konusunda bir fikrim var, ama en iyisi sizin açıklamanız. THS'deki yakınlarınız ve tanıdıklarınız adına (Sayın Saim hariç) söz veriyorum, sırrınız THS'den dışarı çıkmaz.

Cevap doğru.

Ben Çırmığtı'yı herkes bilir, olsa olsa birileri 'Godafa' ve 'hacığaloğlu dadındaki selamı' merak eder diye düşünmüştüm. Ses çıkmadığına göre herkes bu iki kelimenin anlamını biliyor anlaşılan. Çırmığtılı hemşerim 'THS'ye bi Malatya sözlüğü dağıttı herhalde!

Saygılarımla

Değerli hemşehrim "Gemici",

Dağıtımı yapılan "Malatya Sözlüğü" tüm üyelere ulaşmamış veya ulaşanlarca bitirlememiş olduğundan ek açıklama yapmak gerekmiştir.

Çırmığtı : Malatya ili Yeşilyurt ilçesi.

Godafa : Meyve sebze taşımada kullanılan, üstte sapı bulunan sepet; Sorgundan yapılmış sepet. http://www.yesilyurtunsesi.com/Sayfa...ir=sayfa&id=14

hacığaloğlu : Uzun adıyla 'Hacıhaliloğlu'; Malatya yöresinde etli, sulu, şeker oranı düşük, iri bir kayısı türü.

Alıntı:
22-06-2009, 10:05 #85
Av.Mehmet Saim Dikici vbmenu_register("postmenu_269888", true);

Üye

Yer: İstanbul
Teşekkür: 2912

Çırmığtı nedir?

Alıntı:Malatya İli Yeşilyurt (Çırmığtı) İlçesi
Burası mıdır?
Bu soruyu soran bitişik ilden hemşehrimiz olduğuna göre, Trakyalı Suat "aga"nın deyimiyle, ortalığı karıştırmak için sormuş sayılabilir. Eğer gizli niyet bu ise, ortalığı öyle bir karştırırız ki !

Ortalığın karışması ile ilgili yine bir Malatya deyimi var :

TAS KAYIP : Evin içi öylesine karıştırılmış ki, su içmede kullanılan en gerekli araç olan tas bulunamamakta.

Malatya sözlüğünden ve malatyalılardan selam ve sevgiler.

Ömer Kavili