Mesajı Okuyun
Old 14-08-2009, 13:52   #55
Av.M.Telli

Gönül ister ki, bütün hakim savcılarımız hem yaş ve tecrübe olarak belli olgunlukta olsun, hem de avukatlar karşısında cüppe farklılığından dolayı kibirlenip böbürlenip avukatlarla aynı fakülteden mezun olduğunu unutarak davransın... O zaman ne sorunumuz kalırdı ki adliyelerde değil mi
Hukuk fakültesini 21 yaşında bitirdim, şayet sınavı kazansaydım 22 yaşında hakim-savcı olacaktım(staj süresini 1 yıla indirmişlerdi) Toyluk denen şey elbette zorlayacaktı beni ama fakültemin eğitiminden ve kişilik olarak hakim-savcı makamını hazmedebileceğime olan inancımdan dolayı bir şekilde kotarırdım işi diye düşünüyorum. Tecrübesizlik hangimizi avukatlıkta da zorlamadı ki? Hatta derler ya avukatın yaşlısı makbuldür diye Birçok meslektaşıma hakim-savcılarda alt yaş sınırının getirilmesi konusunda katılamayacağım. Fakülteden yeni mezun olan bir hukukçunun bilgileri çok tazedir, genç mezunların da kavrama yetenekleri ileri yaşlardakilere oranla daha fazladır. Atalarımız bile dememiş mi ağaç yaşken eğilir... Fire vermeden öğrenim hayatını tamamlamış biri 22 yaşında hukuk fakültesini bitirdi diyelim. Şu anki mevcut duruma göre 2 sene de hakimlik-savcılık stajı...Oldu size 24. Bu sınavları ilk girişinde kazanan nadir olduğundan buna 25 diyelim. Bence makul bir yaş. Hele ki buna,belli süre avukatlık yapmış olma şartı ya da en azından avukatlık stajını tamamlamış olmak şartı getirilse... İşte o zaman, avukatlığın en çileli dönemini de yaşamış yani avukatlığın da ne kadar zor ve saygı duyulması gereken bir meslek olduğunu idrak etmiş olan gencecik bir hakim-savcı olur karşımızda
Tüm bu düşüncelerimizin hayalden ibaret kalmaması dileğiyle...