Mesajı Okuyun
Old 07-12-2007, 22:41   #46
uSaRe01

Alıntı:
Yazan korayad
Mesleğe yeni başlayan hakim arkadaşlarımızı (bazılarını) görüp üzülüyorum. Gerçekten çok zorlanıyorlar. Bir de istekle yapılmazsa...

İşin ilginç yanı, avukatlık yapmak istenilmediği için, zorunlu olarak bu mesleğe seçen arkadaşları görünce, bu mesleğe başka türlü bir seçim yöntemi geliştirmeliler diye düşünüyorum.

Takip edemedim ama staj süresini de azaltmışlar sanırım. Zaten stajı değerlendirilmiyorlar bir de al şu 500 dosyadan karar çıkar diyorlar.

Şimdi bu kişi zaten toplumda mevcut olan yozlaşmadan etkilenmiş ise, üniversiteden yeni çımış, dünyadan haberi yok ise; Neyse hukuktan vazgeçtim, psikoloji, felsefe, edebiyat bilmiyorsa ne olacak? Şimdi 23 yaşındaki bu kişi bir ilçede, belki de bir insanın hayatındaki en önemli sorunda kilit noktada bulunacak.Ve ondan çok şey bekleniyor olacak!

Bu durumda bukişi iki şey yapıyor olabilir: Birincisi bir içtihat bankası alıp içtihat arayıp uygun içtihatı bulunca karar verecek ya da daireler de görev yapan tetkik hakimini arayıp şöyle bir durumda karşılaştım ne yapayım diye soracak.

Ancak bu yollar, hukuku öldürüyor. Sanılmasın uygulamada birlik sağlanıyor falan...

Bu sitede en çok eleştirdiğimiz şeylerden biri, insanların harıl harıl yargıtay içtihatı arıytor olması.Bunun nedeni (bazı)hakimlerimize içtihatı götür kararı al mantığında olunması.

Tecrübe, küçümsenecek bir şey değil ve çok önemli. Tecrübenin hakim alımlarda en önemli faktör olacağı seçim yöntemleri olmalıdır.

Benim düşünceme göre, mesleki hayat ile daha çok haşır neşir olması babından, hakim adayları belirli bir süre avukatlık yapmış kişilerden seçilmeli.Bu durumda mesleğe yeni başlayan hakim arkadaşlar daha rahat, tecrübeli ve konuya daha hakim olma açısından avantajlı olacaklardır. Aklıma ilk gelen çözümlerden birisi budur, ama daha iyileri de vardır mutlaka.