Mesajı Okuyun
Old 16-06-2007, 13:46   #90
ayçin turna güler

sayın persona londrada yaşadığınız görülüyor.. bu sebeple en fazla iki ülke karşılastırması yapabilirsiniz, bunun dışında bizim burada, türkiyede yaşadıklarımızı bu kadar net değerlendirmeniz mümkün değil diye düşünüyorum. zaten polisin ülkemizdeki tarihi açısından da oldukça bilgisiz ve tecrübesiz olduğunuzu düşünüyorum.

bu ülkede emniyet teşkilatinin tarihi maalesef gözaltı kayıpları, gözaltı tecavüzleri,sakat bırakacak derecede güç kullanımları ve haklarında açılan davaların zamanaşımlarıyla düşmesi ve beraatlerle dolu...bu yapılanlar, polislerin yetkileri bu yeni yasayla getirilen yetkilerden daha azı varken gerçekleşti.ha şunu da söyleyeyim yetki az ya da çok bu ülkede polis şiddeti hep olacak.ama bu yasa ile artık haklarında dava dahi açılmayacak(beraat edecekleri davalar)yaptıkları artık yasallaştı, amaç da yapılanlara hukuki kılıf bulmaktı ve bulundu.

üstelik terör, terör deyip durmayınız lütfen türk mevzuatını takip edersiniz göreceksiniz ki, terör olayları için bir kaç önce öyle bir yasa çıkardılar ki akıllara zarar, bugün tartıştığımız yasada olandan cok daha fazlası polis elinde var zaten, üstelik terör suçu kapsamına giren adi suçlar da o kadar fazla ki neredeyse tck daki yaygın tüm suç tipleri terör suçu kapsamında sayılıp o yasanın uygulanmasına olanak veriyor.

üstelik her ülke halkının ekonomik yönden zayıf ve bu yüzden suça eğilimli, devletçe ve halkça da dışlanmış vatandaşları devlet şiddetine maruz kalır ve bu davranışlar insan haklarına filan aykırı da değildir(zaten bu tip gereksiz vatandaşları tam olarak insan saymak da yerinde olmaz, her türlü şiddet ve hukuksuzluk tam bir vicdan rahatlığı ile uygulanabilir..)

unutmamak lazım ki, bu ülkede polisler kahrolsun insan hakları diye sokaklara döküldü. sivas katliamında kalabalığı sadece izledi..fakültede bıçaklanmaktan kaçan bizleri değil; okula bıçakla girenleri korudu, bizleri de gözaltına alıp gözaltında dövüp sonra hakkımızda dava açtı...

bu ülke öyle zor bir ülke ki biz bile içinde yasarken pek çok şey akıl sınırlarımızı zorluyor, sizin o kadar uzaklardan bu olayları anlamaya çalışmanız size gereksiz bir eziyet olacaktır..bu eziyeti kendinize yapmanız bir meslektaşınız olarak beni üzer doğrusu...saygılarımla..