Mesajı Okuyun
Old 21-08-2008, 13:35   #41
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan dilgehuk
Stajyerlik hukuki niteliği itibariyle bir iş görme edimi karşılığında stajyere ücret talep etme hakkını veren bir sözleşme değildir. Bunu hepimiz biliyoruz zaten.

Hayır, herkes bilmiyor. Stajyerlerin aldığı ücret ile ilgili bu ve diğer forumlarda yazılan mesajlar bunun kanıtıdır.

Alıntı:
Yazan dilgehuk
Ama bir stajyerin, ki bir çoğunun da ailesinden uzakta olduğunu hesaba katarsak, stajyerliğini yerine getirebilmesi için de maddi bir beklenti içinde olması anormal karşılanmamalıdır.

Birincisi, stajyer staj yapacağı yeri kendisi seçer. En iyisi bence avukatlık yapmayı düşündüğü yerde stajını yapmasıdır. Staj yaptığı kent ile ailesinin yaşadığı kenti farklı seçen bir stajyer, bu seçiminin sonuçlarını önceden düşünmelidir.

İkincisi, staj bir iş değildir. Yanında staj yapılan avukattan ücret almamak, o avukata değil stajyere yarar; böylece stajyer, avukatlık mesleğinin en güzel yanlarından biri olan bağımsızlığı daha staj sırasında tadabilir. Çünkü ücret almak, karşılığında bir iş yapmayı (büyük olasılıkla da bir kez yapıp öğrendiğiniz, ama bin kez yapmak zorunda kaldığınız, giderek rutinleşen, sıkıcı gelen, diğer konuları öğrenmenizi engelleyen işler) gerektirir.

Alıntı:
Yazan dilgehuk
Stajyerliğin hukuki niteliği yüzünden avukatların bunu bir fırsat bilmesi, olaya "nasıl olsa ben ücret ödemek zorunda değilim, hem stajyere tüm işimi yaptırırım (bilindiği üzere çay demleten, temizlik yaptıran avukatlarımız bile var) hem de para vermem oh ne ala" mantığıyla yaklaşması da etik değil bence.

Böyle düşünen bir avukatın yanında staj yapmayın zaten. Stajı, mesleği usta-çırak ilişkisi içinde, en iyi şekilde öğrenebileceğiniz, mümkünse önceden tanıdığınız, herşeyi rahatlıkla sorabileceğiniz, sizden işle ilgili bilgi ve belgeleri saklamayan, size güvenen, iş çeşitliliği olan bir avukatın yanında yapmak bir stajyer için en iyisidir.

Alıntı:
Yazan dilgehuk
Ama Türkiye'de stajyerlerin o icra dairesi senin bu benim koşturmalarını bilmeyen yoktur herhalde, Ben bir hukuk fakültesi öğrencisi olarak bir kurumun hukuk müşavirliğinde çalışıyorum, burada stajyer avukatların yaptığı işi hukuk fakültesi mezunu olmayan memurlar yapıyor.
Şimdi size soruyorum: Avukatlık stajı, teorik bilgiyi alan hukuk fakültesi mezununun avukat olabilmesi için yapmak zorunda olduğu teknik bir anlamı olan, uzmanlık gerektiren, (kendini geliştirme alanı icra müdürlüğünden ya da hacze çıkılan evlerden ya da avukatının yazdığı dilekçenin havalesini alıp dosyaya koymaktan ibaret olmayan) bir faaliyet midir?

Ben de tam bunu diyorum işte. Ücret alıp, avukatın işi için koşturmak yerine, stajyerin kendisi için, öğrenmek için staj yapması en mantıklısıdır. Öğrenme işlevi gören ve stajyere zaman kaybettirmeyen bazı işler ise, hem stajın gereği, hem de "öğreten" avukata minnet borcu ödeme anlamında yapılabilir. Ama bu, her gün aynı şeyleri bin kez tekrarlamak (hacze git, müzekkereleri yaz, getir-götür vb.) değildir.