Mesajı Okuyun
Old 11-01-2011, 21:00   #14
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın av.ismaildeger,
Kimin hangi sorusu hukuki sorudur, kimin, hangi yanıtı, hangi formatta verilirse hukuki yardımdır, bu konuyu açıklığa kavuşturmadan, içinde "hukuk" geçen her soruyu "hukuki soru", ona cevap veren herkesi de "hukuki yardımda bulunan kişi" olarak etiketlendirirseniz, THS'yi de "hukuki yardım sitesi" olarak değerlendirebilirsiniz elbette.

Öte yandan konuya bu şekilde yaklaşırsak, "Avukatlar Fransa'da niye peruk takıyor" veya "baba beni ısıran köpeğin sahibine dava açabilir miyiz?" diye soran çocuğunuza vereceğiniz cevap için de fatura kesmenizin gerekliliği gündeme gelebilir zira bunlar da bazı kişilere göre hukuki sorulardır ve soruyu soranın sizin oğlunuz olması ona bir avukat tarafından sağlanabilecek profesyonel yanıt verme hizmetini ücretsiz alma hakkını bahşetmez.

Gördüğünüz gibi ne hukuki sorudur, ne hukuki yardımdır diye etiketlemeler yapmadan önce biraz daha kafa yormak gerekebiliyor ve sizin Sayın Aladağ'a yönelttiğiniz subjektif yaklaşım çekincesi, sizin bakış açınız için de aynen geçerli olabiliyor.

Not: Türk Hukuk Sitesi "hukuki danışmanlık sitesi olduğu" veya "vatandaşlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiği" iddialarınıı ŞİDDETLE reddeder! Böyle bir çalışma tarzı hukuka aykırı olduğu/olacağı veya öyle olmak "ayıp" olduğu için de değil. Sadece (2007'den beri) bize göre öyle olmadığımız için.

Sitemiz, bir hukuki yardım sitesi hüviyetine bürünmeye, öyle algılanmaya ve biz üyeleri üzerinde de bu algı/baskıyı bırakmaya başlarsa; ben kendi adıma üyeliğimi ciddi ciddi gözden geçirmek zorunda kalırım, galiba diğer arkadaşlarım da...

Zira bu sitede yazışırken, mesleki, insani sohbet ederken şu an içinde bulunduğum psiko-sosyal ve mesleki tüm huzurum kaçıverir. Sorulan soruların ve tartışmaların, verilen muhtelif cevapların bunları ifade edenler açısından herhangi bir bağlayıcılığı ve sorumluluğu düşüncesi zihinlere düşmemelidir. Vekil sorumluluğu çerçevesinde müvekkillerle aramızda cereyan eden ihtisasa dayalı ilişkilerin bir benzeri dahi THS için söz konusu olamaz kanısındayım. Son tahlilde, dava ve işlerde nasıl hareket edileceği konusunda nihai karar ve sorumluluk vekalet deruhte etmiş, asıl muhatap meslektaşlarımızdadır.

Meramımı tüm meslektaşlarım anlamış ve "hissetmiştir" diye düşünüyorum. Haksız mıyım Allahaşkına...
Saygılarımla.