Mesajı Okuyun
Old 29-05-2017, 11:33   #60
yakubu61

Olumsuz

Alıntı:
Yazan Tractatus
Hep hakimleri eleştirecek değiliz ya, takdir ettiğimiz hakimleri de yazalım...

Geçenlerde, Üsküdar İcra Mahkemelerinden birindeki bay bir hakimin mahkemesinde duruşmaya katıldım ve hakimin güleryüzlü tavrı ve kibarlığı karşısında nutkum tutuldu.

Duruşma günü verirken, avukata hitaben "şu tarih sizin için uygun mu efendim" diyen, davacısı gelmeyen bir dosyada davalı vekilinin ısrarla davanın reddini talep etmesine karşılık "avukat bey kusura bakmazsanız müracata bırakacağım" diyen, katibe bile "siz" diye hitap eden bir hakim...

Gerçekten kenisini çok takdir ettim. Umarım böyle güleryüzlü ve kibar hakimlerin sayısı artar. Asık suratlı ve kaba bir adalet yerine güleryüzlü ve kibar bir adalet her zaman daha iyidir.

Sadece avukatlara değil, davadaki asil taraflara, sanıklara, tanıklara "x bey, y hanım" diye hitap eden, mahkemedeki tüm kişilerle "siz"li olarak konuşan hakimleri de görebilecek miyiz acaba?

Bu ifade içerisinde geçen KATİBE bile kelimesi ne kadar düşündürücü. Mahkeme kalemine geldiğinizde katipler işinizi yapsın diye yapmadığınız şirinlikler kalmıyor. Kaldıki bu benim görevim sonuna kadar yaparım. Ama insanları hor görmeye çalışmak gerçekten çok enterasan. İnsanlık tarihi boyunca hoşgörülü insanlar karşısındakine "Siz " diye hitap eder. Bu karşıdakinin insan olması münasebeti ile yapılır.