Konu: Kürtaj
Mesajı Okuyun
Old 10-03-2010, 13:42   #29
Av.YBayrak

Sayın meslektaşım avseher;
Herkes aynı düşüncede değil ve Sizin gibi düşünenler de elbette var. böyle düşünenler, sorunla karşı karşıya kaldıklarında bu düşünceleri doğrultusunda bebeği dünyaya getirebilirler. O zaman içinde bulundukları koşullarda bu düşüncelerini değiştirebilirler de...
Ya da benim gibi düşünenler, o koşullarda düşüncelerini değiştirip sizin gibi düşünebilir ve dünyaya getirmeye karar verebilirler.
Benim gibi düşünerek gebeliği sonlandırmakla bencillikle suçlanmaları, veya başka şekilde suçlanmaları tüm yaşamlarının alt üst olması, hâttâ kabusa dönebilecek olması karşısında, ve de istenmeden dünyaya getirilen bir çocuğun suçlamaları karşısında hiç de önemli değildir.

Asıl dikkat edilmesi gereken husus, her kişinin kendi yaşam yolu ve yaşama bakış pençeresi olduğudur.
Hiç kimse, böyle bir durum karşısında başkalarını, "madem hamile kaldın taşıyacaksın, dünyaya getireceksin" diyerek, taşımak istemedikleri bir yük altında bırakma, ve de yargılama hakkına sahip değildir; ve ne hukuki, ne ahlaki, ne dini ne de başka bir bakış açısından hareketle olmamalıdır da.

Bilerek ya da bilmeyerek, farkında olarak ya da olmayarak henüz doğmamış, doğma olasılığı bulunan ve kadının bedeninde barınan çocuğa ilişkin "doğacak çocuğun hakkı" diye bir hak ileri süren, Kadını, kadının kendi maddi ve manevi bütünlüğü ile kendisinin karar verme ve icra etme hakkını 2.nci plana iten, yargılayıcı ve mahkum etmeye yönelik, birilerinin çıkarlarına ve o çıkarlarını korumaya yönelik oluşturdukları dini, hukuki, ahlaki tüm değer yargılarına öyle yanlış bir bakış açısına karşı duyarlı ve uyanık olunmalıdır. Karşımızdaki bu düşünce, doğacak çocuğun neler yaşayacağını bile göz önüne almaz, tecavüze uğrayan kadının dahi bunun sonuçlarına katlanmasını savunacacaktır.
Böyle bir bakış açısının, kimin veya neyin hizmetinde olduğunun anlaşılması için sorgulamak ve üzerine gitmek gerektiği, dahası zorunluluğu olduğu düşüncesindeyim. Zaten bunu yukarıdaki yazılarımda belirttim.

Hamile kadın, İstisna durum haricinde her ne karar verirse sorgulamamayı ve yargılamamayı, aldığı karara saygılı olmayı ve kadının yanında olmayı, ve dahası, yargılatmamayı bütün değerlerin ve düşüncelerin üstünde tutarım.

Hukuki açıdan baktığımızda da, MK.m.28 de zaten çocuğun sağ doğmakla hak sahibi olacağını belirtmektedir. O ana kadar hak sahibi olan hamile kadındır; önceki yazımda belirttiğim istisnai durumda erkektir.
Herkese saygılarla.

Not: Bu yazımda ekleme ile düzeltme yaptım.